Dopamin nebo chemicky řečeno 4- (2-aminoethyl) Benzema-1,2-diol, patří k těm látkám, které jsou vyprodukované v samotném lidském těle . Tato chemická látka, která je považována za tzv. neurohormonů , se produkuje v lidském mozku, konkrétně v části ,, hypotalamus „. Je to spodní část mozku tvořící dno třetí mozkové komory. Na začátek bychom rádi představili hlavní roli tohoto možná pro někoho nepříliš známého, avšak neméně důležitého hormonu, který slouží jako neurotransmiter (přenáší impuls mezi neurony – buňkami nervové soustavy).
Obsah článku
Hormon dopamin a jeho funkce v lidském organismu
O dopamin posloucháme zejména v souvislosti s příjemnými pocity, protože je dokázáno, že tento hormon se uvolňuje v našem mozku, zejména při přirozených příjemných aktivitách. Takovými aktivitami jsou například konzumace potravy, fyzická aktivita nebo sex. Dopamin je často skloňovaný také v souvislosti s působením drog, protože i tyto jsou známé tím, že vyvolávají hlavně příjemné pocity, a to i právě proto, že jejich užití vede přímo či nepřímo ke zvýšení hladiny dopaminu. Dopamin je také spojován s pojmem motivace, a to s ohledem na fakt, že navozuje takový stav.
No v dnešní době se tento výrok vyvrací, neboť výzkumy zjistily, že se tato látka v mozku uvolňuje i při nepříjemných podnětech. Totiž význam dopaminu se díky tomuto vědeckému výzkumu označuje spíše jako proces předvídání odměny. Můžeme tedy říci, že tento hormon by měl být spojován spíše s pocitem touhy, jak s pocitem potěšení. Dopamin je produkován a vylučován naším mozkem ve chvíli, kdy člověk dosahuje určitý cíl nebo vyhrává nějakou soutěž, a právě kvůli tomuto zažíváme euforické pocity, a zpravidla je chceme i více. Kromě těchto funkcí má hormon dopamin i další významné funkce v lidském těle:
- aktivuje dopaminové receptory v mozku
- pomáhá regulovat pohyb a emocionální reakce
- motivuje nás k podniknutí kroků k dosažení jisté odměny
- ovlivňuje na naši náladu, chování, energii a také pozornost
Jak vidět, funkce dopaminu jsou opravdu pestré a velmi zajímavé. Bylo by proto nesmyslné říci, že tento hormon není zodpovědný za významné role v lidském těle. Mohli bychom tedy říci, že dopamin zabezpečuje úkoly spíše v oblasti naší psychické sféry.
Dopamin a jeho nedostatek
Deficitem dopaminu je postižen zejména psychický systém v oblasti pocitu motivace a pocitu odměnu. Když má člověk nedostatek tohoto hormonu, eliminují se i přirozeně tyto dva pocity. A co se stane, když člověk nemá motivaci? Jednotlivec ztrácí chuť do každodenních aktivit, absolutně nic ho nebaví a přicházejí na um negativní myšlenky. Nedostatek dopaminu může v těch nejhorších případech vyústit až do úplné deprese, ztráty chuti do života, a aby toho nebylo málo, i do sebevražedných sklonů. Závažný nedostatek této látky, který byste neměli určitě ignorovat, signalizují i onemocnění spojené s motorikou a pohyby, např. Parkinsonová nemoc nebo jiný typ náhodného chvění.
Není proto žádoucí, abyste jakékoliv příznaky nedostatku tohoto hormonu jakýmkoliv způsobem zanedbávali. Věděli jste, že deficit dopaminu se projevuje i v kvalitě spánku, resp. ve snížení jeho kvality? Nekvalitní spánek je také jedním z následků deprese, psychického napětí av konečném důsledku i vyčerpání. Kromě již zmíněných příznaků jeho nedostatku, které se vyskytují nejčastěji, mohou být přítomny i následující:
- nízká fyzická nebo psychická energie
- problémy se soustředěním
- zvýšená chuť na sladké
- neschopnost zvládat stres
- nespavost
- zvýšená potřeba kofeinu
- nízké libido v sexuální oblasti
Jak si udržet dobrou hladinu dopaminu?
Pokud máte nedostatek dopaminu, je velmi důležité dbát ohled na několik kroků, které je nutné dodržovat, aby se na Vás neodrazily v budoucnu různé psychické problémy kvůli nedostatku tohoto hormonu.
1) Vyhněte se závislosti
Člověk se stává závislým z toho důvodu, že závislost na něčem mu poskytuje okamžitou satisfakci . Může se jednat o různé závislosti, např. závislost na nakupování, na drogách, alkoholu nebo na sexu a pornografii. Z krátkodobého hlediska v tom není žádný problém, ale pokud takové návykové chování pokračuje dlouhodobě, má to negativní vliv na hladinu dopaminu, a to právě z toho důvodu, že v našem mozku se odehrává tzv. ,,systém odměn„. Tento v případě naší obsese nabíhá na zrychlené tempo a závislý jedinec chce co nejdříve další rychlé uspokojení. Tento životní styl není prospěšný pro správnou produkci dopaminu.
Důležité je, aby si každý jeden člověk stanovil cíle, které mu mohou z dlouhodobého hlediska přinést pocit radosti a odměny z jejich naplnění. Je to velmi důležité, jak jsme se již zmínili, na dostatečnou produkci hormonu dopaminu. Hladina tohoto hormonu je tedy ve velké míře závislá na našem životním stylu, který praktikujeme. Pokud člověk vede zdravý životní styl a každý den naplní alespoň 1 cíl, který si zadal, v podstatě udělá v konečném důsledku sám sobě ,,dobře“. Zadostiučiněním bude skvělý pocit, že se jednotlivec cítí produktivní, šťastný a spokojený z dosaženého cíle. Pouze takto se člověk může vyhnout závislosti a udržet si zdravou hladinu dopaminu.
2) Zadejte si seznam cílů na každý den
Dostáváme se k druhému bodu. Možná jste to nevěděli, ale hladina dopaminu se zvyšuje i tehdy, když si člověk rozplánuje den, sepíše si cíle na daný den, které chce dosáhnout, a následně je naplní bez ohledu na to, zda jsou velké nebo malé. Důležité je si tyto cíle zapsat i v případě, pokud máte lepší paměť a jste schopni si je zapamatovat. Nejideálnějším způsobem je propojit každodenní malé cíle s hlavním největším cílem ve Vašem životě. Pokud člověk vidí, že naplňování malých cílů ho posouvá k dosažení toho největšího, vždy mu to dodá pocit uspokojení a produktivity a jistým způsobem i odměny, a tím pádem se v mozku produkuje i více dopaminu.
Pokud se bojíte nebo ztrácíte motivaci vyjít z Vaší komfortní zóny, a tím pádem naplnit i těžší cíl, nyní je nejvyšší čas udělat změnu. Rozpracujte si tento cíl na každodenní malé kroky, jejichž prostřednictvím se k Vašemu největšímu cíli postupně dopracujete. Každý krok, který dosáhnete, je zodpovědný za uvolňování dopaminu ve Vašem mozku.
3) Buďte kreativní
Třetím krokem k dosažení dobré hladiny dopaminu ve Vašem organismu je kreativita. Kreativita je také zodpovědná za produkci dopaminu. Jakým způsobem je však propojena s tímto hormonem? Je důležité si najít nějakou činnost, v níž se naplno bude moci projevit Vaše kreativita, a výsledkem bude něco hmatatelné. Po úspěšném dokončení Vašeho ,,výtvoru“ budete prožívat pocit radosti, úspěchu a uspokojení. Tento Váš nový produkt spustí v mozku reakci tvorby tohoto, hormonu štěstí“, a proto budete pociťovat tyto pozitivní emoce. Za vše jednoduše může dopamin.
Vždy, když jste zaměstnáni nějakou činností, ve které vidíte smysl, a jste opravdu inspirováni, Ve vašem mozku se postupně uvolňuje dopamin. Tato látka Vám navozuje pocit, kdy se zdá, že prostor a čas se zastavili. Jinak se tento stav nazývá také ,,být zapálený pro něco“.
4) Dopamin a sport
Na internetu je o sportovních aktivitách a jejich dopadech nejen na snižování stresu, ale i zlepšování fyzické kondice a celkového zdraví člověka, napsáno už poměrně hodně. Avšak jak je to s dopaminem a sportem? Sport je významnou aktivitou, která kromě již těchto zmíněných blahodárných účincích na psychiku a fyzickou kondici člověka, podněcuje nás k vyšší produktivitě, a právě to zvyšuje hladinu dopaminu v našem organismu. Pokud bychom chtěli být konkrétní, fyzická aktivita je zodpovědná za zvyšování množství neurotransmiterů, jako jsou například:
- dopamin
- serotonin
- endorfiny
Právě serotonin a endorfiny vyvolávají v našem mozku povzbuzující pocity, jejichž následkem je zvýšená produktivita.
5) Tyrosin a dopamin
Tyrosin bychom mohli nazvat i ,,základním stavebním kamenem“ dopaminu. Jedná se totiž o jednu ze základních aminokyselin, které slouží na syntézu bílkovin v těle. Tyrosin je zodpovědný za zvyšování hladiny neuropřenašečů, a to zejména dopaminu a noradrenalinu, a tímto způsobem působí tato látka na naši psychiku. Tyrosin je totiž známý také jako psychofarmakum, které ovlivňuje naše vědomí, myšlení a metabolismus neuronů. Problém však přichází s tím, že tyrosin, jako čistá látka, není schopen překonat mozkově-krevní bariéru, což je nezbytné, abychom jeho účinek pocítili.
Aby se tyrosin dostal na místo svého působení a jeho účinek byl efektivní, je nezbytné, aby byl spojen s jinou molekulou, která mu umožní průchod přes mozkově-krevní bariéru, tedy není možné, aby byl schopen pouze sám o sobě ovlivňovat mozek. Existují potraviny, které zvyšují hladinu této látky:
- ovoce – banány, meloun a avokádo
- masné výrobky – hovězí a kuřecí maso
- jiné potraviny – mandle, káva, zelený čaj, vejce
Jak jste se mohli dočíst, základní stavební jednotkou molekuly dopaminu, tedy tyrosin, je nesmírně důležitý pro efektivitu uvolňování hormonu dopaminu.
6) Provádějte relaxační aktivity
- poslech hudby
Zamýšleli jste se někdy nad tím, proč Vám oblíbená písnička, kterou posloucháte, vždy vyčaruje dobrou náladu a úsměv na tváři? Odpověď je velmi zajímavá. Poslech vaší oblíbené hudby má stejný efekt, jako konzumace oblíbeného jídla nebo sledování oblíbeného seriálu. Co je důvodem? Všechny tyto aktivity mají však jedno společné, a to uvolňování dopaminu v mozku člověka, což nám navozuje pocit uspokojení a dobré nálady. To je také jeden z důvodů, proč máte vždy nutkání si zapnout Vaši oblíbenou hudbu. Tělo potřebuje totiž dopamin.
Nedá nám nezmínit zajímavost, že hudba 20. století je produkována tak, aby poslech její tónů navodilo prostřednictvím chemických látek v mozku (hormonů) pocit závislosti, a tedy mohli bychom říci, že moderní hudba se stává jistou formou návykové látky, podobně jako například drogy.
Vědecké průzkumy začínají potvrzovat skutečnosti, které buddhisté tvrdí již tisíce let. Tímto faktem je, že meditace je nezbytnou součástí života, pokud chceme dosáhnout stav zdravé mysli. Při jejím správném praktikování může mít velmi blahodárné účinky pro naše duševní zdraví. Meditace je odpovědná za udržování duševního ,,pořádku“ v naší mysli a navozuje taktéž i pocit, že už jen to, že žijeme, je důvod k poděkování a radost. A tím, že meditace je schopná navodit takové pocity, při jejím výkonu se vylučuje i jisté množství dopaminu. Pokud máte rádi meditaci, už si můžete říct, proč je Vaší oblíbenou aktivitou.
7) Toxická očista
V dnešní době existuje velmi mnoho kurzů, které můžete navštívit a dosáhnout tak určitou očistu ve Vašem těle. Všechny rady, jak dosáhnout stav celkové hygieny Vašeho organismu, nejsou tedy zbytečné a mají určitý smysl. Jak funguje toxická očista? Naše tělo je známé tím, že se v něm vyskytuje poměrně velké množství bakterií a mikrobů. Tyto jsou pro naše tělo toxické. Důležité je poznamenat, že tyto bakterie a mikroby jsou zodpovědné za oslabení obranyschopnosti a snižování tvorby dopaminu v lidském těle.
Jakým způsobem očistíme naše tělo od těchto nežádoucích toxinů? Možností je několik:
- fermentované potraviny
- dostatečný spánek
- redukce konzumace sladkých a mastných jídel
Určitě znáte ten pocit, když prožíváte momentální stres, napětí, nechuť do života, prostě všechny ty negativní emoce na světě. Tehdy člověk inklinuje k uspokojení své psychiky zvýšenou konzumací sladkostí. Ale toto řešení je však pouze dočasné. Dlouhodobé řešení představuje již zmiňovaná toxická očista. Dopřejte relax svému organismu zvýšenou konzumací zdravějších pokrmů (např. Ovocné, zeleninové jídla), zvýšeným pitím čisté vody a jednoduše zlepšením celkové životosprávy. Dodržování těchto kroků Vám pomůže ,, nakopnout „hladinu dopaminu v těle.
Výborný rozhovor o dopaminu
Najdeme ho i v stravě?
Dopamin jako látka se v potravě absolutně nenachází, ale v potravinách můžeme najít tyrosin a fenylalanin, které jsou právě zodpovědné za tvorbu dopaminu v našem mozku. Tyrosin a fenylalanin patří mezi nejdůležitější aminokyseliny v lidském těle, tj jsou stavebními jednotkami bílkovin. Jaké jsou nejznámější potraviny bohaté na tyto dvě aminokyseliny?
- ořechy a semínka – zejména mandle, sezamová a dýňová semínka
- sójové produkty – tofu
- mléčné výrobky a vejce
- maso a ryby –
- ovoce – zejména banán a avokádo
- čokoláda
- kvasnice
Jak vidět, tyrosin a fenylalanin si našli místo v různých potravinách, a tedy nelze říci, že bychom si neměli z čeho vybírat. Kromě uvedených potravin je prospěšné pro zvýšení hladiny dopaminu si také zpestřit stravu potravinami bohatými na antioxidanty. Jedná se zejména o betakaroteny a karotenoidy, které jsou přítomny například v brokolici, mrkvi, červené řepy, paprice, pomerančích, zelí, květáku av již uvedených ořeších a semínkách.
Dopaminová dieta
Umíte si představit, že existuje dieta, která kromě účinku poklesu na váze Vám navodí pocit štěstí? Jak funguje metoda dopaminové diety na vylučování hormonu štěstí dopaminu? Jejím základním krokem je vysazení cukrů a nasycených tuků z vaší potravy, protože tyto látky přispívají k rapidnímu nárůstu hladiny dopaminu, a tedy i rapidního poklesu, což z psychického hlediska způsobí pocit smutku, špatné nálady a sklíčenosti. Kromě tohoto se dá na nich vybudovat závislost, protože přesně takto jistě reaguje hladina dopaminu iv případě, pokud naše tělo přijme drogy. Je to z toho důvodu, že jakmile nám hladina dopaminu rapidně klesne, potřebujeme tělu dodat další ,,dávku“, která tuto hladinu opět doplní.
V čem tedy spočívá dopaminových dieta? Odborníci se shodli na tom, že existuje specifický okruh jídel, které bychom měli konzumovat, pokud si chceme udržet stále hladinu dopaminu. Jedná se zejména o jídla s vysokým obsahem bílkovin.
- libové hovězí nebo vepřové maso
- drůbež
- plody moře
V případě, že jste vegetarián, máme řešení i pro Vás! Vhodné jsou zejména potraviny jako ořechy, mandle, semínka (zejména sezamová), jadérka z dýně, avokádo a banán. Tyto potraviny, jak již bylo výše uvedeno obsahují tyrosin, který je základní stavební jednotkou dopaminu.
Odborníci ještě doporučují pravidelnou konzumaci zeleniny a ovoce (zejména zelené, červené a žluté barvy).
Pár užitečných rad
- Ukázkový jídelníček dopaminové diety sestává ze snídaně, které by měly být bohaté na libové bílkoviny – ideální volbou jsou například vajíčka, uzený losos, případně jogurt s vysokým obsahem bílkovin s přidáním ořechů a různých semínek.
- Důležité je konzumovat žitný chléb nebo ovesnou kaši, protože tyto potraviny jsou schopny stabilizovat hladinu cukru v krvi – mají nižší glykemickou hodnotu.
- Doporučuje se také volit zdravější tuky, například olivový nebo lněný olej (vhodné jsou i olejovité ryby jako čerstvý tuňák nebo pstruh).
- Překvapující možná pro Vás bude to, že součástí dopaminové diety je i praktikování aktivit zvyšujících hladinu dopaminu v mozku – např. poslech hudby, cvičení – prostě to, co nás baví a dělá nám radost.
Dopamin a výživové doplňky
Jak jsme viděli v předchozích řádcích, uvolňování dopaminu lze podpořit mnoha zajímavými aktivitami. Ne všechny z nich jsou však časově nenáročné a zaneprázdněný člověk si najde málokdy čas na volnočasové aktivity. Řešení může představovat podporu uvolňování dopaminu pomocí výživových doplňků, i když primárně se nedoporučuje doplňovat dopamin právě takovými doplňky. Na trhu známe množství doplňků stravy určených na zvýšení hladiny dopaminu, avšak jen některé z nich mají ověřenou účinnost.
L-Tyrosine – Biotech USA
- Tyrosin, jak již bylo zmíněno, je základní stavební jednotkou dopaminu, která je nezbytná k jeho tvorbě.
- Jedna dávka (2 kapsle) obsahuje 1000 mg L-tyrosinu a 300 mcg jódu.
- Jod přispívá ke správné syntéze hormonů (hormony obsahují až 65% jódu)
- Balení obsahuje 200 kapslí, což představuje 100 dávek.
Jamieson Ginko Biloba
- Známá značka Jamieson nabízí výživový doplněk Ginko Biloba prispevajúci k duševní rovnováze.
- Doporučené denní dávkování je 1 tableta, což představuje 80 mg extraktu z rostliny Ginko Biloba
- Ginko Biloba také napomáhá k zvyšování hladiny dopaminu v lidském organismu a udržuje ho v mozku mnohem déle.
- Samotné balení obsahuje 90 tablet.
Kurkumin Komplex Forte + Piperin
- Účinnou látkou je kurkumin, který je mimo jiné obsažen i v kari koření a kurkumě.
- Piperin představuje extrakt z černého pepře a napomáhá využitelnosti účinných látek kurkuminu.
- Kromě antioxidačních účinků napomáhá ik správnému fungování psychiky a zvyšuje hladinu uvolněného dopaminu.
- Balení obsahuje 600 kapslí a obsahem jedné tobolky je 300 mg aktivní látky.
Výživové doplňky nejsou opravdu určeny na úplnou náhradu produkce dopaminu v těle. Jde jen o dočasné řešení. Nejdůležitější ze všeho je dodržovat určité kroky a vést takový život, aby se hormon dopamin v těle tvořil automaticky bez problémů, tj přirozenou cestou.
Existují i léky na dopamin?
Dopamin je velmi specifický hormon štěstí, a proto na trhu léků neexistuje velké množství léčiv na jeho doplnění. V podstatě pokud uvažujete o doplnění dopaminu nepřirozenou cestou, což znamená doplnění uměle vytvořenými léky a doplňky stravy, tak Vaší jedinou možností je užívání výše uvedených výživových doplňků, které sice neobsahují dopamin, ale jejich aktivními látkami jsou sloučeniny , které napomáhají tvorbě a uvolňování dopaminu.
V těžších případech, pokud člověk užívá antidepresiva, tak tyto mohou mít za následek zvýšení hladiny dopaminu, ale jejich hlavním úkolem je zvyšování jemu podobných hormonů – serotoninu a noradrenalinu. Ukážeme Vám nejčastěji antidepresiva , které jsou zodpovědné právě za tento efekt zvyšování hormonů serotoninu a noradrenalinu. Na tyto antidepresiva je potřebný lékařský předpis. Mezi ně patří například:
Shrnutí
Hormon dopamin je nesmírně důležitý pro celkové fungování psychiky člověka, a proto je nežádoucí, abychom ignorovali jeho deficit, který se může projevovat psychickými problémy. Existují dočasné řešení, které tento problém umí utlumit, ale určitě ne natrvalo vyřešit. Jedním z takových řešení jsou i výživové doplňky, ovšem nedoporučujeme jejich nasadit jako jakousi dlouhodobou ,,léčbu“ deficitu tohoto hormonu.
V první řadě je třeba změnit nastavení mysli, zakomponovat do Vašeho života mnohem více cílů, sportovních aktivit, mentální a toxické očisty av neposlední řadě i kreativity. Nejdůležitější ze všeho je však, aby člověk dělal to, co ho baví, a aby ve všem, co provádí viděl smysl a cíl zároveň. Nedostatek dopaminu v našem organismu se nám určitě neodvďačí, ba naopak, způsobí jen zbytečné duševní potíže.
Doporučujeme proto dbát více o svou duševní hygienu. Snažte se také více věnovat pozornost odpočinku a Vašim zájmům, rodině, klidu. Všechny tyto aktivity Vám také mohou pomoci zvyšovat uvolňování dopaminu ve Vašem mozku. Kvalita Vašeho života se dostatkem dopaminu rapidně zvýší, a tím i Vaše psychické zdraví, radost ze života, dobrá nálada, pocit úspěchu a euforie.
Časté otázky
Co obsahuje Dopamin?
Potraviny přímo neobsahují dopamin, ale najdeme v nich tyrosin a fenylalanin, tedy aminokyseliny zodpovědné za jeho tvorbu, což pomáhá udržování správné hladiny tohoto hormonu.
Jak ho doplnit?
Slyšeli jste už o dopaminové dietě? Jedná se o okruh jídel, které pomáhají udržovat stálou hladinu dopaminu. Hovoříme zejména o jídlech s vysokým obsahem bílkovin. Jako například libové hovězí či vepřové maso, drůbež či plody moře. Více informací naleznete pod nadpisem ,,Dopaminová dieta“ a ,,Najdeme ho i v stravě?“.
Vybrané zdroje:
- https://www.medante.sk/clanky/10-sposobov-ako-zvysit-uroven-dopaminu-v-mozgu-bez-liekov/
- https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Dopamín
- https://www.ulekare.cz/clanek/poruchy-psychiky-a-spanku-muze-vyvolat-zvysena-hladina-prolaktinu-6239
- https://www.info.sk/sprava/81846/ako-zvysit-uroven-dopaminu-pre-vyssiu-produktivitu-mozgu/
- https://www.sciencenewsforstudents.org/article/explainer-what-dopamine
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16106242
- https://www.lexpress.fr/actualite/sciences/neurosciences-serotonine-vs-dopamine-la-chimie-du-bien-etre_1988298.html
- http://www.solution-rire.fr/psychologie-positive/les-hormones-du-bonheur/
- https://magazin-zivotny-styl.com/zdravy-zivotny-styl/dopaminova-dieta
- http://www.pluska.sk/izdravie/zivotny-styl/dopujte-dopamin-4-tipy-ako-ho-mat-stale-dost-vyhnut-parkinsonovi.html
- https://www.adc.sk/databazy/humanne-lieky/indikacne-skupiny/30/antidepresiva.html