Depresi si hodně krát zaměňujeme se smutkem, nespokojeností a dalšími negativními emocemi. Náročný týden v práci, probdělá noc, špatný spánek, … to vše zanechá na naší pohodě následky. Pokud se občas cítíme unavení, bez energie a bez nálady, … ještě to neznamená, že trpíme depresí.
Rozdíl mezi nimi ale existuje. Smutek je lidská emoce, která je reakcí na situace, které nám přináší život. Tento stav je dočasný. Časem smutek ustupuje až se vytratí. Během smutku máte období, krátké časové úseky kdy se od této emoce odpoutáte – zasmějete se, přejdete na jiné myšlenky. Život, svět kolem vás ze smutku chvílemi vytrhne.
Deprese je psychický stav, který ovlivní všechny aspekty vašeho života. Depresivní pocity ovlivňují váš život. Nenacházíte radost v žádných aktivitách (ani ty, které vás dříve bavily), nevíte se těšit z věcí, které vám dělaly radost, …deprese je duševní nemoc, není to emoce, která se časem vytratí.
Obsah článku
Příznaky deprese
Deprese má mnoho příznaků, jako psychických tak i fyzických. Pocity a emoce, které jsou typické pro depresi začnou časem způsobovat fyzické problémy.
Deprese bolí – i když se vám to nezdá, je tomu tak. Tato duševní nemoc v spojení s negativními emocím i (pláč, smutek, …) se mohou navenek projevit fyzickými problémy. U některých typů deprese (např. Sezónní deprese) vás fyzické obtíže mohou upozornit na to, že se u vás začíná depresivní období.
Pokud trpíte některým z těchto příznaků delší dobu (více než 2 týdny) měli byste vyhledat lékaře a požádat ho o vyšetření na depresi. Pokud fyzické příznaky nemají původ ve fyzické nemoci s největší pravděpodobností mají původ v duševním zdraví.
Psychické příznaky
- Pocit neštěstí a smutku
- Zdá se vám, že i ty nejméně náročné úkoly jsou nezvládnutelné
- Nemáte zájem o aktivity, které vás bavili
- Nemáte chuť být s jinými lidmi, nebo naopak, máte obavy zůstat sám.
- Nedokážete jasně přemýšlet
- Stále máte pocit neúspěchu, pocit viny
- Pocit beznaděje, nevidíte žádnou budoucnost
- Zdá se vám, že život nemá cenu, že je nespravedlivý
- Nadměrná podrážděnost, častý pocit hněvu
- nikomu nedůvěřujete
- Problémy se spánkem – v noci se vám nedaří usnout a ráno probudit, máte často noční můry
- Myšlenky na sebevraždu – dříve než se pacienti k sebevraždě rozhodnou mluví o ní. Pokud někoho slyšíte mluvit o sebevraždě může trpět depresí.
Fyzické příznaky
- Únava, ztráta energie – téměř každodenní pocit únavy je znakem deprese. Může vést k apatii, ztrátě soustředění a zvýšené podrážděnosti.
- Snížený práh bolesti – všechno vás více bolí, bolest pociťujete i tehdy když k tomu není žádný důvod. Užíváním antidepresiv se často ztratí i bolest.
- Bolesti svalů, páteře – ráno se můžete cítit v pořádku, ale jakmile přijdete do práce začne vás bolet záda. Důvodů může být více (špatné držení těla, nebo stres) ale jedním z nich může být i deprese. Špatný psychický stav člověka může způsobit chronické bolesti, a také spustit v těle člověka zánětlivé reakce.
- Bolest hlavy – hlava bolí asi každého z nás. Mávneme nad tím rukou, dáme si tabletku a pokračujeme v práci. Pokud ale těmito bolestmi trpíte každý den může jít o depresi. Tyto bolesti nenaruší vaše běžné fungování (např. Migréna ). Jde o pocit napětí, mírné pulzující bolesti hlavně v oblasti obočí. Chronické bolesti hlavy mohou být znakem velké depresivní poruchy.
- Problémy se zrakem – podle některých studií může deprese způsobovat potíže v rozdílech bílé a černé barvy. Svět pro lidi trpící depresí může opravdu být šedý.
- Problémy s trávením, žaludeční potíže – křeče, nadýmání, nevolnost, průjmy nebo zácpy bez zjevné příčiny mohou mít souvislost s depresí. Deprese může způsobit zánět trávicího systému. Hodně krát se tyto příznaky zaměňují se zánětlivými onemocněními střev, zda syndromem dráždivého tračníku.
- Nárůst nebo ztráta hmotnosti – závisí to od každého jedince osobně. Někdo během deprese má vyšší chuť na jídlo, pokouší se zahnat špatný pocit stravou. U jiných lidí se zas chuť na jídlo vytratí a rychle zhubnou. Oba případy mohou vést k poruchám příjmu potravy (anorexii nebo obezitě)
Diagnostikování deprese
Správně diagnostikovat depresi může být problematické. Symptomy a příznaky deprese mohou mít jiný základ. Osobě ale může být diagnostikována deprese pokud během jistého časového období trpí určitým počtem příznaků deprese.
U pacienta se musí projevit pět (a více) příznaků během dvou týdnů. Minimálně jeden z příznaků musí být depresivní nálada nebo ztráta zájmu nebo radosti z aktivit, které mu dělaly radost před tímto obdobím.
- Smutek, beznaděj, podrážděnost, … – depresivní nálada trvá větší část dne téměř každý den.
- Výrazně snížena ztráta zájmu o všechny nebo téměř všechny aktivity, které způsobovaly radost
- Značná ztráta (bez držení diety), nebo nárůst hmotnosti. Téměř každý den výrazně vyšší, nebo nižší chuť do jídla.
- Problémy se spánkem – nespavost, nebo hypersomnie (dlouhé spaní, zvýšená spavost)
- Psychomotorické rozrušení nebo zpomalení
- Ztráta energie, únava – téměř každý den
- Téměř každodenní pocit viny, bezcennosti a beznaděje
- Nerozhodnost, snížená koncentrace, nerozhodnost
- Myšlenky na sebevraždu
Příznaky nesplňují kritéria pro bipolární poruchu
Příznaky způsobují pacientovi problémy v pracovních, sociálních a partnerských vztazích
Příznaky nejsou způsobeny účinky léků, nebo nelegálních látek,
Za vznikem příznaků není úmrtí blízké osoby (při tomto důvodu mohou příznaky trvat i dva měsíce).
Příznaky deprese u teenagerů
Mrzutost, podráždění, antisociální chování, negativní postoj, nuda, ztráta zájmu o školu – rozeznat pubertu a depresi u dospívajícího dítěte může být náročné. Právě v tomto období čelí mládež sociálním a vývojovým změnám, hladinám hormonů, tlaku rodiny, spolužáků, sociálním vlivem … Příznaky deprese u dospívajících mohou být stejné jako u dospělých lidí. Kromě nich se mohou objevit i další
Všímejte si své dítě. Puberta nemusí být důvodem jeho chování. Každý rok je zaznamenáno více a více případů sebevraždy dospívajících dětí. Léčba deprese nastává většinou po konzultaci se psychiatrem a většinou se skládá z farmakologické části a druhá část jsou konzultace s psychologem. Pro depresi jako nemoc duševního charakteru je typické to, že se projevuje svými psychickými, ale i fyzickými příznaky. Mezi psychické příznaky řadíme například pocity smutku či neštěstí, nadměrné podrážděnosti či hněvu nebo sebevražedných myšlenek. Pro fyzické příznaky je typická únava, bolesti hlavy, nárůst nebo ztráta hmotnosti. Více informací naleznete v tomto článku pod nadpisem ,, Příznaky deprese „. Závratné rozdíly nejsou, avšak dlouhodobým pozorováním se přišlo na to, že muži jsou mnohem náchylnější na spáchání sebevraždy, během depresivních stavů jsou agresivnější, vyhledávají nebezpečné situace, návykové látky nebo se snaží zcela izolovat. Ženy inklinují během takových stavů spíše k pocitům smutku, neštěstí, ztrátě či nárůstu tělesné hmotnosti. Nicméně určitě nemůžeme striktně tyto příznaky oddělit na ženské či mužské. Mezi nejčastější příznaky těžké deprese patří myšlenky na sebevraždu, absolutní ztráta chuti do života, úplná beznaděj, úzkost, pocity bezcennosti a viny. Jednotlivé příznaky se mohou měnit, avšak důležité je, že trvají dlouhodobě. V každém případě doporučujeme navštívit lékaře, aby Vám předepsal příslušející antidepresiva, protože těžká deprese může končit opravdu tragicky. Vybrané zdroje: Ptáte se
Jaké jsou příznaky deprese?
Jaké jsou příznaky u žen a jaké u mužů? Je v tom rozdíl?
Jaké jsou příznaky těžké deprese?