Během našeho života se setkáváme is okolnostmi, kterým nedokážeme zabránit. Dále jsou zde takové okolnosti, kterým víme zabránit, ale musíme tak učinit ihned. Mezi takové okolnosti, resp. zdravotní stav, patří i demence, která je typická zejména u starších lidí. V následujících řádcích se dozvíme něco víc o tomto nepříjemném zdravotním stavu, proti kterému je nutné zasáhnout ihned, pokud se projeví první příznaky.
Obsah článku
Co je to demence?
Demence představuje chorobné oslabení kognitivních, resp. rozumových, schopností jedince. Samotný pojem demence má svůj původ v latině, tedy pochází ze slova ,,de mentia“. Tento latinský pojem bychom mohli popsat jako ztrácející na duchu nebo odcházející duševně či rozumově. Toto duševní onemocnění bychom mohli charakterizovat oslabováním a úbytkem poznávacích funkcí lidského organismu. Je důležité si v této souvislosti osvojit ještě jeden pojem, kterým je mentální retardace. Tento zdravotní stav vzniká v důsledku nedostatečného vývoje poznávacích funkcí.
Demence jako duševní porucha prochází určitými stádii, aby se projevila ,,ve své plné kráse“. Jaký je spád demence?
- Demence, která postihla jedince útočí nejprve na paměť.
- Čím dál tím více můžeme mluvit io poruchách logického uvažování.
- V dalších stádiích jsou taktéž postihovány i naše exekutivní funkce a orientace.
- Nakonec můžeme mluvit io závažné deteriorácii intelektu .
- Kromě toho jsou s demencí spojovány i poruchy emotivity – patičky nálady, zhoršení emoční stability, dokonce ve vyšších stádiích samotné poruchy můžeme mluvit io ztrátě citů.
- Pro demencí je typické i to, že pacienti se stávají agresivními , nedodržují společenské obyčeje.
Cílem demence jako onemocnění je postupnými stádii a zhoršováním příznaků vést až k tzv. úpadku osobnosti. V takových případech se pacient neví o sebe postarat, a tudíž ani vykonávat běžné denní aktivity. Je nutná péče o takových pacientů rodinou nebo profesionálními pečovateli.
Demence a její příznaky
Všechny výše uvedené popsané skutečnosti bychom věděli rozdělit do několika obecných příznaků, s nimiž se obvykle lékaři setkávají při diagnostice demence.
- poruchy paměti
- poruchy spojené s úsudkem a myšlením
- poruchy kognitivních funkcí
- poruchy spojené s orientací
- projevy deliria
- poruchy emotivity – typickými jsou apatie, labilita, podrážděnost či agresivita
- poruchy spojené se společenskými konvencemi
V této souvislosti je důležité nastínit rozdíl mezi demencí, jako symptomem, resp. příznakem, a demencí, která se projevuje jako syndrom.
- Demence (symptom) – V tomto případě mluvíme o úbytku intelektu z různých důvodů. Tento úbytek nastává ve vyšším věku než 3-4 roky.
- Demence (syndrom) – Pokud se jedná o syndrom, tak kromě úbytku intelektu můžeme mluvit io dalších doprovodných příznacích, jako poruchy paměti, chování, myšlení, emocí či orientace. Kromě toho se k těmto příznakům přidávají i patičky nálady, poruchy spojené se společenskými konvencemi, zhoršené samostatné rozhodování či nestálost.
Demence u starých lidí
V porovnání se starším obdobími je dnešní moderní doba spojená i s tím, že se staří lidé dožívají mnohem vyššího věku než jejich předkové, což je na jedné straně dobře díky progresivní medicíně, ale vzniká stále větší riziko výskytu stařecké demence. Stařecká demence je typická tím, že postihuje zejména starých lidí nad 65 let. Jde o chronické degenerativní onemocnění mozku, což znamená, že buňky v mozku odumírají, přičemž nové se již netvoří. Tento jev má za následek odstraňování tzv paměťových stop a zhoršení lingvistických schopností. Postupem času starý člověk zapomíná všechno, co kdysi věděl.
Příznaky stařecké demence
Mohli bychom říci, že příznaky každého onemocnění se projevují u každého jedince mírně odlišně. Totéž platí v případě stařecké demence. Velmi důležitým faktorem je v tomto případě genetika a i to, jakým způsobem pacient vedl svůj život v mládí. Jaké jsou tedy první a další příznaky stařecké demence?
- Prvním příznakem jsou problémy s vyjadřováním – lapání v paměti po vhodných slovech či mezery v paměti.
- Postupně pacient zapomíná stále více skutečností, nejhorší na tom je však, že může zapomenout i jména svých nejbližších.
- Pokud se k tomu přidá ještě nervozita, podrážděnost či agresivita, příznaky se mohou jevit ještě závažnější.
- Zajímavostí je to, že pacient trpící stařeckou demencí zapomíná na to, co dělal včera či v blízké minulosti, ale na druhé straně o vzdálené minulosti velmi dobře ví.
- Toto duševní onemocnění nabírá rychlý spád a postupně jedinec není schopen provádět rutinní aktivity, například běžné oblékání se či jedení potravy.
Pokud se již vyskytnou první příznaky a zaznamenáte je buď na sobě nebo na své blízké, určitě je nejlepším řešením vyhledat lékařskou pomoc. Je nutné nasadit léky, abychom oddálily nástup demence.
Léčba a prevence demence
Jako každé onemocnění duševního či fyzického charakteru, i demence musí být léčena, abychom mohli úspěšně zmírňovat její příznaky, protože ji nelze vyléčit úplně. Existují pouze léky, které zpomalují její průběh. Je důležité navštívit vhodného psychiatra, který může takovými léky zbrzdit rozvoj tohoto onemocnění, ale nemůže ho však zcela eliminovat. Kromě toho je nutné dodržovat určité zásady již od středního věku, abychom jí úspěšně předcházely.
Stařecká demence a její prevence
Je důležité dbát na prevenci stařecké demence, abychom snižovali riziko jejího příznaků co nejvíce. Jelikož stařecká demence se nedá vyléčit, už od středního věku bychom měli dbát na určité zásady. Dbejte na přísun vitaminů a minerálních látek a pravidelné provádění mozkové aktivity.
- vitamíny skupiny B, C a E
- Vitamín B9 nebo jinak řečeno kyselinu listovou, najdete hlavně v listové zelenině a luštěninách. Doporučuje se denně zkonzumovat 100 mikrogramů.
- Vitamin B1, jinak řečeno tyamín, je obsahem luštěnin, kuřecího masa, těstovin, ryb či celozrnného pečiva. Doporučená dávka je 1,4 g denně.
- Vitamíny C a E – dbejte hlavně na konzumaci citrusových plodů, papriky, ořechů či rajčat. Denní přísun vitamínu C by měl být 60-100 mg denně a vitamínu E 10 mg. Pokud se již u pacienta vyvinula stařecká demence a vitamíny skupiny B nejsou účinné, tak v tomto případě vitamin E by se vůbec neměl užívat, protože může způsobit nežádoucí účinky.
- zdravá vyvážená strava
- Skořice je odpovědná za podporu činnosti v mozku se svými složkami proanthocyanidinů a cinnamaldehyd.
- Káva, jejímž obsahem je kofein a antioxidanty, je odpovědná za snižování rizika výskytu stařecké demence.
- Kari koření obsahuje kurkumin, který je známý svými protizánětlivými účinky, kromě toho je však zodpovědný za prevenci Alzheimerovy choroby.
- Omega 3 mastné kyseliny se nacházejí v rybách. ořeších a sóji. Doporučená dávka je 250 mg za den.
Doplňovat potřebné vitamíny, minerální látky či jiné živiny by měl člověk začít již před 50-kou. Kromě toho je nutné pravidelně procvičovat váš mozek či vykonávat fyzickou aktivitu.
Nootropika
Nootropika představují řadu aktivních látek, které jsou odpovědné za zlepšování krevního toku v mozku, čímž váš mozek dostává dostatek kyslíku. Kromě toho mají pozitivní vliv i na soustředění či plánování. Nootropika jsou obsaženy zejména v extraktech:
- z ginko biloby
- ze ženšenu
- z guarany
- z L-karnitinu
Je důležité říci, že tyto látky byste měli užívat dlouhodobě, protože jejich maximální účinek se projevuje až po 2-3 měsících užívání.
- Ženšen – Užívá se kořen ženšenu, přičemž doporučená dávka je 1-5 g denně v závislosti na hmotnosti či kombinaci látek. Pokud však užíváte přípravek ženšenu, doporučuje se 400 mg denně. Nedoporučuje se však dětské populace a ani těhotným či kojícím ženám. Po třech měsících byste měli na měsíc jeho užívání přerušit.
- Ginko Biloba – Látka obsažená v Ginko Biloba je odpovědná za průtok krve a prokrvení mozku. Zabraňuje také krevním sraženinám. Doporučuje se užívat 12-160 mg denně minimálně 3 měsíce. V případě pokud jdete na operaci nebo užíváte aspirin (nebo jiné léky snižující srážlivost krve), neměli byste Ginko určitě užívat.
- Lecitin – Lecitin pozitivně podporuje paměť, zvyšuje soustředěnost a bojuje s poruchami spánku. V neposlední řadě redukuje hladinu cholesterolu a pomáhá snižovat vysoký krevní tlak. Doporučuje se užívat 1,5-35 g denně. V případě těhotenství nebo kojení je vhodné se poradit s lékařem.
- Guarana – Tato rostlina obsahuje velmi mnoho kofeinu, působí proti vyčerpání, únavě, dodává tělu energii a regeneruje jej. Kromě toho je odpovědná za podporu činnosti mozku a působí preventivně i proti stárnutí. Doporučuje se 1 g denně. Pokud jste těhotná či kojíte, neměli byste užívat guaranu. Také se nedoporučuje ani konzumace u mladistvých.
Mozkové cvičení
Je důležité kromě přijímání zdravé a vyvážené stravy i pravidelně posilovat váš mozek. Může jít o aktivity jako:
- luštění křížovek
- šachy
- jazykové kurzy
- čtení knih
Kombinace mozkových cvičení a vyvážené stravy bohaté na vitamíny pomáhá v prevenci výskytu příznaků stařecké demence.
Často kladené otázky
Co je demence?
Demence představuje duševní poruchu, která se vyskytuje zejména u starší populace. Jedná se o to, že mozkové buňky začnou postupně odumírat aniž vznikaly nové, což zapříčiňuje mnohé problémy pokud je ztráta paměti, problémy v běžných aktivitách či ve vyjadřování.
Jak vzniká a začíná?
První příznaky demence mohou být výpadky paměti z nedávné minulosti, hledání správných slov na komunikaci (jedinec si nedokáže vzpomenout na slovo) a postiženy jsou také kognitivní funkce. Vznik demence se projevuje většinou kolem 65. roku života jedince a je zapříčiněn odumíráním mozkových buněk.
Jak rychle postupuje?
Demence má velmi rychlý spád, a právě proto je třeba ji řešit hned při prvních příznacích. Její rizikem je i to, že může přerůst i do jiných závažných onemocnění jako je například Alzheimerova choroba. Podrobný vývin stařecké demence najdete pod nadpisem ,, Příznaky stařecké demence „.
Jak se zjišťuje a léčí demence?
Je třeba navštívit lékaře, který používá morfologické vyšetřovací metody, a to počítačovou tomografii (CT) nebo magnetickou rezonanci (MRI). Tyto metody jsou určeny ke zjišťování změn v mozkové tkáni. Obecně nemůžeme hovořit o konkrétní léčbě demence, nakolik příčin může být opravdu hodně. Existují však doporučení, které by měl člověk ve středním věku dodržovat, což může snížit možné riziko výskytu demence. Více informací pod nadpisem ,, Stařecká demence a její prevence „.
Může přijít demence iv mladém věku?
Ano, demence se může vyskytnout iu mladších jedinců, příčinou je poškození mozku a mozkových cév nebo genetické predispozice.
Může být demence provázena agresivitou?
Ano, může. Agresivita je totiž jedním z příznaků demence, a proto bychom ji měli začít léčit již při jejím prvních příznacích.
Vybrané zdroje: