Únava, respektive pocit únavy, je přirozenou součástí života každého člověka. Pocit vyčerpání je běžným následkem různých aktivit člověka, na které musel vynaložit určitou energii. Vyčerpanost, resp. únavu, v důsledku podání psychického nebo fyzického výkonu pociťuje každý jedinec. Slyšeli jste však už o závažném zdravotním problému, který je znám pod názvem chronický únavový syndrom? Lze jím trpíte i vy. Více informací se dočtete v následujících řádcích.
Obsah článku
Běžná únava versus únavový syndrom
Jak jsme již v úvodu článku nastínili, únava je běžným jevem, který trápí každého z nás. Únava je mimo jiné signalizací dobře vykonané práce, ať už se jedná o psychický nebo fyzický výkon. Pokud jste proto v poslední době nadměrně unavení, nemusíte se ihned obávat toho, že trpíte tzv. chronickým únavovým syndromem.
Únava je reakcí, resp. odezvou našeho organizmu na přetížení. Jedná se o varovný prst, že naše tělo má už všeho dost. Je však velmi důležité pozorovat to, po jakých situacích, resp. v jakém období, pociťujeme vyčerpanost nebo únavu. Mnoho lidí nebere varovné signály únavy příliš vážně, čímž se vystavuje velkému riziku ignorace skrytého problému, o kterém ani nemusí vědět.
Jak však nejlépe poznáme, že nejde pouze o běžné pocity únavy po fyzické či psychické aktivitě?
- základním kamenem problému je to, aby pocity vyčerpanosti, slabosti nebo únavy trvaly více než několik týdnů či měsíců
- dalším možným předpokladem toho, že není všechno v pořádku mohou být i přetrvávající pocity únavy bez příslušné fyzické nebo psychické námahy
Pokud jste se našli ve výše uvedených předpokladech, určitě byste měli navštívit lékaře, protože můžete trpět chronickým únavovým syndromem.
Únavový syndrom – chronická únava
Základním předpokladem zdravotního problému je dlouhodobé trvání pocitů únavy. Jedná se o dobu delší než 6 měsíců. V takovém případě mluvíme o tzv. chronickém stavu, který odlišuje běžnou formu únavy od zdravotního problému. Není namístě ihned panikařit, pokud pocity únavy trvají o něco déle než obvykle. Příčina takového stavu může tkvít například i ve stresu.
Jakousi predfázou chronického únavového syndromu je tzv. protrahovaná únava, která nastupuje buď po infekčním onemocnění nebo přetěžování organismu po delší dobu. Chronický únavový syndrom můžete znát i pod názvem chronická únava, přičemž se vyskytuje jednak bez jakýchkoli jiných problémů nebo s různými jinými obtížemi.
Příznaky
Samotné příznaky nebo projevy chronického únavového syndromu ve velké míře závisí na konkrétním jednotlivce a závažnosti momentálního stavu onemocnění. Je tedy důležité, aby jednotlivé příznaky trvaly delší dobu, přičemž pocity únavy musí trvat alespoň 6 měsíců. Pacient trpící únavovým syndromem ho nedokáže ,,vyléčit“ dostatečným a kvalitním spánkem. Jaké symptomy jsou nejlepšími indikátory zdravotního problému, který je nutné začít okamžitě řešit?
- snížená schopnost koncentrace
- problémy s pamětí
- nadměrná vyčerpanost a pocity únavy bez absolutního relevantního důvodu
- bolesti hlavy, krku, kloubů či svalů
- spánek, po kterém se člověk necítí energicky a osvěživě
- dlouhodobá letargie – duševní útlum a nečinnost
- zvětšené lymfatické uzliny – hlavně krk a podpaží
Pokud vykazujete výše uvedené příznaky v dlouhodobém horizontu, tj více než 6 měsíců, kdy můžeme hovořit o chronickém stavu, neváhejte kontaktovat lékaře, který vám může diagnostikovat únavový syndrom po vyloučení jakýchkoliv dalších potenciálních příčin.
Příčiny
Proč se vlastně chronický únavový syndrom vyvíjí v organismu člověka? Přesné zjištění zatím neexistují, ale odborníci se domnívají, že za vznik tohoto syndromu může zejména snížená obranyschopnost organismu, tedy oslabený imunitní systém. Náš imunitní systém může být oslaben z důvodu:
- infekce – jedná se zejména o infekci virového charakteru (postvirálny únavový syndrom)
- vnějších vlivů – zejména chronický stres či různé chemické látky
Kromě toho může být jednou z příčin rozvoje chronického únavového syndromu i hormonální nerovnováha, případně genetická predispozice. Mezi rizikové faktory přispívající ke vzniku únavového syndromu řadíme i rozličné druhy alergií.
Statisticky se chronický únavový syndrom vyskytuje častěji u žen než u mužů.
Únavový syndrom – diagnostika
Základním úkolem člověka, který vykazuje všechny nebo alespoň některé příznaky chronického únavového syndromu, je návštěva odborníka. Odborník se na váš zdravotní stav blíže podívá, přičemž je nutné vyloučit jakékoliv jiné okolnosti.
- deficit zdraví prospěšných látek (vitaminy či minerální látky, jako například zinek či selen)
- zhoubné nádory
- alkoholismus případně drogová závislost
- postupné selhávání orgánů
- závažné chronické či infekční onemocnění
Měli byste se podrobit komplexnímu vyšetření, které může případně najít problémy úplně jiného původu, než jste si mysleli.
Léčba – chronický únavový syndrom
Určitě nepodceňujte jakýkoli příznak, který by mohl indikovat vznik závažného chronického onemocnění. Je důležité najít příčinu přetrvávajících příznaků a zahájit léčbu. Úvodem bychom rádi zdůraznili to, že neexistuje specifický lék na úspěšnou léčbu chronického únavového syndromu. Léčba se nastavuje v závislosti na konkrétních problémů jedince, a proto je důležité s lékařem spolupracovat v co největší možné míře.
V první řadě byste měli dbát na to, abyste dodržovali určité zásady, které vás mohou postupně zbavovat jednotlivých příznaků. Samozřejmě taková léčba nenahrazuje odbornou léčbu lékařem. Je důležité mj zvýraznit i to, že se léčí příznaky, a ne samotná nemoc. Nastavení léčby závisí také na tom, zda existuje specifická léčba pro konkrétní onemocnění (příčinu), jehož významným projevem je chronická únava.
Jaké jsou základní zásady, které byste měli dodržovat?
- kvalitní a dostatečný spánek – spánek je základem všeho, a tudíž může být účinným bojovníkem i proti chronickému únavovému syndromu. Délka spánku je výrazně individuální, a tedy ve velké míře závisí zejména na věku, zátěži organismu či od jiných faktorů. Obecně vám stačí 6-8 hodin spánku denně (pokud jste dospělí).
- pravidelný pohyb a relaxace – je velmi důležité, abyste si dokázali vybudovat pravidelný režim nejen pro práci, ale i pro fyzickou aktivitu a odpočinek. Takové zdravé návyky vám mohou pomoci snižovat nejen hladinu stresu, ale i únavu. Kromě toho tím snižujete riziko rozvoje depresivních epizod.
- správné stravovací návyky – je pravidlem, že správná vyvážená strava dokáže být výbornou prevencí různých zdravotních problémů. Dbejte proto na příjem lehké, pestré a vyvážené stravy. Snažte se přijímat potravu častěji, ale v menších dávkách. Odborníci neustále apelují i na pravidelný pitný režim. Snažte se konzumovat ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, maso, ryby, cereálie, vnitřnosti či luštěniny. Tyto potraviny jsou výbornou prevencí například anémie (chudokrevnost), jejíž významným příznakem je i neustálá únava.
- přírodní způsoby
- guarana – obsahuje kofein, který vám může pomoci s vašimi dlouhodobými pocity únavy
- maté – jihoamerický čaj z rostliny Ilex paraguariensis, také obsahuje kofein
- káva – běžná káva vás dokáže výrazně vzpružit (avšak netřeba to s ní přehánět a už vůbec ne několik hodin před spánkem)
- třezalka tečkovaná – je velmi dobrý na léčbu nespavosti (nespavosti), a to ve formě sypaného čaje nebo v tabletách
- echinacea – je známá zejména díky svému imuno-stimulačnímu účinku, neboť za chronickým únavovým syndromem je pravděpodobně oslabený imunitní systém
- hořčík, zinek a koenzym Q10 – nezapomínejte ani na tyto nesmírně důležité látky, které nejenže působí uklidňujícím na váš nervový systém, ale také podporují obranyschopnost organismu člověka
- ženšen – kromě léčby nespavosti je ženšen využíván i na zlepšování koncentrace a paměti, podporuje i imunitní systém člověka. Pozor však na různé pilulky obsahující výtažky ze ženšenu, protože mohou interagovat s různými jinými léky, a proto je vhodné poradit se s lékařem.
Nejčastější otázky
Co je to únavový syndrom?
Únavový syndrom je chronické onemocnění, jehož základem jsou intenzivní pocity únavy trvající delší dobu (minimálně několik měsíců). Více informací naleznete pod nadpisem ,,Běžná únava versus únavový syndrom“.
Jaké má projevy?
Základním projevem jsou dlouhodobé pocity únavy v trvání alespoň 6 měsíců. Existují však i jiné doprovodné symptomy. Více informací naleznete pod nadpisem ,,Příznaky“.
Jak mu předcházet?
Je nezbytné dodržovat jisté preventivní zásady, například kvalitní a dostatečný spánek, pravidelná fyzická aktivita či vyvážená strava. Více informací naleznete pod nadpisem ,,Jaké jsou základní zásady, které byste měli dodržovat?“.
Jak se léčí?
Specifická léčba na chronický únavový syndrom neexistuje. Léčí se jednotlivé příznaky nebo příčiny vzniku tohoto chronického onemocnění. Léčit se proto mohou různé prvotní onemocnění, jejichž projevem je chronická únava. Více se dočtete pod nadpisem ,,Léčba – chronický únavový syndrom“.
Vybrané zdroje: