Asertivita – nebo jak říct ne, jak si prosadit svůj názor a přitom nebýt přehnaně agresivní a manipulativní. I to znamená být asertivní. Někdy si však mohou lidé si pod tímto slovem představit člověka, který jde za tím, co chce a nehledí přitom na důsledky svého jednání, jde „přes mrtvoly“. Nicméně základní myšlenka asertivity je o něčem jiném. Chcete vědět o čem? Čtěte dál! Rovněž v tomto článku najdete i pár typů jak být asertivnější, nebo jak to vypadá, když se asertivita zaměňuje za více negativnější chování, jako je agresivita nebo pasivita.
Obsah článku
Co je asertivita?
Toto slovo pochází z latinského „asercio“ a z anglického „to Assert“, což v překladu znamená „tvrdit, požadovat“. Ve své podstatě je to komunikační dovednost, kterou, když člověk používá správně, tak dokáže žádat, komunikovat a dosáhnout svůj vlastní cíl, aniž ublížil jiným lidem, ať už na emocionální nebo fyzické úrovni. Taková osoba je schopna říci svůj vlastní názor a zároveň si ho obhájit. Rovněž si uvědomuje své vlastní síly a schopnosti a pokud něco nedokáže, neumí nebo nechce, tak řekne ne.
Asertivitu lze definovat i pomocí tzv. prvků asertivity, které zahrnují:
- vyjadřování vlastních pocitů přiměřenou formou
- schopnost požádat o to, co potřebujeme
- nemluvit ano, pokud chceme říci ne
- přijmout odmítnutí bez pocitu urážky
- umět vyjádřit kritiku i pochvalu
Pokud se budete řídit těmito body, tak jste na velmi dobré cestě změnit svůj život a stát se asertivnějšímu.
Asertivita a další způsoby chování – kde je rozdíl?
Asertivita vs. agresivita
Samotná asertivita má pozitivní význam. Ale pokud není využívána správně, může se zaměnit s něčím horším, což je agresivita. Agresivní člověk chce dosáhnout svého cíle bez ohledu na cokoliv. Jde doslova „přes mrtvoly“ nikomu to, zda ta cesta, která vede k dosažení cíle, je správná. Zda neubližuje svým jednáním jiným lidem. Takový člověk jedná sobecky, myslí jen na sebe.
Na rozdíl od toho, asertivita je založena na rovnováze. Na rovnováze mezi tím co člověk chce a to co je správné. Samozřejmě i asertivita je o snaze dosáhnout cíle, ale s ohledem na okolnosti. Asertivní člověk je dostatečně sebevědomý na to, aby dosáhl to co chce, ale dostatečně uvědomělý na to, aby to dosáhl aniž by musel využívat, ubližovat či jiným způsobem šikanovat jiných lidí.
Být agresivním se obvykle nevyplácí. Člověk sice dosáhne co chce, ale za jakou cenu? Ztráta důvěry, vzájemného respektu. Ostatní ho sice následují, ale ze strachu. Nebo se mu vyhýbají. Z jednoho úhlu pohledu to vypadá být velmi osamělý život.
Asertivita vs. pasivita
Jak rozeznáte pasivního člověka od asertivního? Osoba, která bude se vším souhlasit, aby nevyvolala zbytečný konflikt, bude se snažit „jít s davem“ nebo při rozhodování obvykle souhlasí s většinou, je obvykle charakterizována jako pasivní. Ano, někdy nastane situace, kdy pasivní chování je správná volba. Hlavně, když vidíte, že přílišné upozorňování na sebe vám akorát uškodí. Nepůjdete přece hlavou proti zdi. Ale kdy je pasivní chování už příliš?
Představte si situaci: Váš kolega Vás poprosil, abyste pro něj něco udělali. Vy souhlasíte, i když toho máte nad hlavu a další práce pro Vás bude znamenat dělání přesčasů. Nechcete však zbytečně vyvolávat konflikt. Zároveň jste však slíbili svému dítěti, že přijdete na jeho vystoupení, nebo, že ho někam vezmete. A bohužel to nebudete moci splnit, protože toho máte hodně v práci. Co z toho tedy plyne?
I když se snažíte být s každým zadobře, někdy tím můžete zbytečně ublížit. Proto je třeba si stanovit priority a naučit se na požadavky, při kterých si to můžete dovolit, říci ne. Také o tom je asertivita. Někdy je dobré upřednostnit sebe před ostatními. V rozumné míře.
Asertivita vs. pasivní agresivita
Co si představit pod pojmem pasivní agresivita? Někdy se člověk ocitne v situaci, kdy by nejraději řekl ne, ale neudělá to a řekne ano. Samozřejmě, není z toho nadšený, co se odrazí na jeho chování. Může trousit sarkastické a cynické poznámky, používat vulgarismy nebo filtrovat svůj hněv a frustraci ze svého rozhodnutí přes činy – při provádění úlohy může být právě díky tomu nepozorný a nepřesný. K čemu to může vést? Pokud takové chování trvá déle, může to ohrozit vzájemné vztahy, podkopat respekt a důvěru.
Asertivita je i tom, vyslovit nahlas své vlastní potřeby a touhy. Pokud se mi něco nelíbí, něčemu nerozumím, nebo něco nevím, není ostuda to říct. Lepší to dostat ven a vyřešit tento problém, jak to dusit v sobě, být frustrovaný a dělat rozhodnutí, které v konečném důsledku mohou někomu emocionální ublížit.
Je dobré být asertivní?
Existuje několik dobrých důvodů, proč být asertivní. Ve své podstatě, je to pozitivní vlastnost, která když se správně chápe a uplatňuje, může do vašeho života přinést mnoho dobrých věcí.
- Asertivita je založena na vzájemném respektu. Ukazuje, že respektujete sami sebe, protože se nebojíte vyjádřit své názory a myšlenky, víte si je obhájit a stojíte si za nimi. Avšak asertivita je io respektu vůči druhým. Tím, že si je poslechnete, ukazujete, že jejich názor je pro vás důležitý stejně, jako ten váš.
- Je to dobrý způsob komunikace. Ne podstatné pouze to, co řeknete, ale také jak to řeknete. Asertivní komunikace je přímá a ohleduplná. A říci někomu něco přímo bez zbytečného „obkecávania“ as respektem, je jedna z nejlepších cest, aby Vás dotyčný pochopil tak, jak jste chtěli.
- Lepší zvládání konfliktů! Ano, dá se říci, že asertivní lidé lépe zvládají konfliktní situace. Proč? Jsou dostatečně sebevědomí na to, aby nejen přišli na to, proč vlastně konflikt vznikl, ale i našli jeho nejlepší řešení. A zároveň se budou s oponentem snažit jednat s respektem a úctou.
- Méně nervozity a stresu . Díky tomu, že důvěřují sami sobě, svým schopnostem a znalostem, lépe zvládají neočekávané nebo méně příjemné situace.
- Asertivní lidé jsou skvělí vedoucí / manažeři. Takový lidé jsou oblíbení v kolektivech. Proč? Udělají vše co je v jejich silách, aby dosáhli vytyčeného cíle. Ale nejdou do toho bezhlavě a nepromyšleně. Se svými podřízenými jednají s respektem a vždy jim řeknou přesně, co od nich požadují. A tím, že věří sami sobě a těm, které mají kolem, dokáží překonat i překážky, které se jim postaví do cesty. Kdo by nechtěl pracovat s takovým člověkem?
A to je jen pár důvodů proč se stát asertivnějším člověkem. Poznáte sami sebe, zvýšíte si sebevědomí a budete si sami sebe více cenit. A nejen vaše psychické, ale i fyzické zdraví se vám poděkuje. Když budete lépe zvládat stresové situace, může se u vás snížit riziko výskytu některých onemocnění, jako je srdeční infarkt, zažívací potíže a mnohé jiné . Stres je jejich významným rizikovým faktorem. A rovněž se můžete vyhnout i takovému syndromu vyhoření.
Jak být asertivní a jak se to naučit – je to opravdu tak těžké?
V následujících řádcích bychom Vám rádi představili pár tipů, jak se stát asertivním nebo jako byste svoji asertivitu mohli zlepšit.
1. Važte si sami sebe
Na to, abyste mohli stát více asertivním, musíte v první řadě pochopit sami sebe a uvěřit ve své vlastní schopnosti a dovednosti. Musíte si zvýšit své sebevědomí. Tím, že sis člověk uvědomí vlastní hodnotu, pochopí, že si zaslouží, aby bylo s ním zacházeno s respektem a úctou. A tím se také naučí bránit si tato práva a zůstává jim věrný. Vždyť když za něco bojujete, tak se toho jen tak lehce nevzdáte.
Vážit si sama sebe je opravdu podstatné a důležité, avšak třeba si dávat pozor na to, sebavedomosť neprošla do sobeckosti. Pocity, myšlenky a názory druhých jsou stejně důležité, jako ty vaše.
2. Nebojte se vyslovit své touhy a potřeby
Pokud chcete zlepšit svou asertivitu, měli byste si stanovit priority ve svém životě a těch se držet. Pokud máte nějaké sny a cíle, které byste chtěli ve svém životě dosáhnout, nyní je ten správný čas pokusit se o jejich uskutečnění. Promyslete si důkladně, jak byste svůj vytoužený cíl dosáhli a co je podstatné, nebojte se požádat o pomoc.
Lidé, kteří jsou si blízcí, většinou nemají problém jeden druhému podat pomocnou ruku. Takže pokud máte ve svém okolí lidi, kterým můžete věřit, nebojte se poprosit je o jejich pomoc v uskutečňování vašeho snu. Vždyť od toho jsou tu přátelé, no ne? Jen dbejte na to, aby vaše požadavky byly srozumitelné a dosažitelné. A dopřejte jim dostatek času na rozmyšlenou, netlačte na ně a kdyby vám z nějakého důvodu řekli ne, přijměte to. A o tomto je asertivita.
3. Kontrolovat můžete jen sebe, ne ostatních
Určitě znáte starou známou větu: „oko za oko, zub za zub“. Pokud je někdo na vás rozzlobený a nechová se k vám zrovna nejpříjemnější, nemáte zrovna velkou potřebu se na danou osobu usmívat. Někdy dokonce možná máte chuť mu to chování oplatit. To je pochopitelné a normální. Nicméně pokud chcete být asertivní / asertivní, zkuste nejednat na základě této touhy a vyhněte se pomstychtivý chování. Pokud se nacházíte uprostřed konfliktu, pokuste se uklidnit a řešit ho s chladnou hlavou. Snadněji se to řekne, než udělá. Ale kdo kdy řekl, že život je lehký a fér?
Asertivita je o kontrole sebe sama. Pokuste se nenechat za sebe jednat jen city a konflikty řešit s „klidem Angličana“. Lze tímto vaším chováním uklidníte i vašeho oponenta a konverzace najednou nabere zcela jiný směr.
4. Myslete a vyjadřujte se pozitivně!
I když musíte říci něco negativní, to ještě neznamená, že to musíte říci v negativním duchu. Promyslete si dobře, co chcete říct a jak to chcete říct. Jak jistě dobře víte, možná i z vlastních zkušeností, pokud člověk chce hovořit o těžkých nebo smutných tématech, je třeba, aby tak mluvil s citem.
Pokud i jste rozzlobený / naštvaná a musíte například někoho pokárat, nenechte za sebe mluvit hněv. Uklidněte se, važte slova a vysvětlete dané osobě, co udělala špatně. Jednak předejdete konfliktu, možná i slovům, které byste v afektu vyslovili a pak je litovali ai si zachováte dobré vztahy na pracovišti / v rodině. Obhajujte sebe, svá rozhodnutí a své činy, ale dělejte tak s respektem vůči druhé straně.
5. Buďte otevření kritice i komplimentem
Naučte se akceptovat nejen komplimenty, ale i kritiku. Pokud s danou kritikou nesouhlasíte, řekněte to. Ale zkuste to, aniž jste byli příliš defenzivní a naštvaní.
6. Naučte se říct „ne“
Říci ne, hlavně pokud na to nejste zvyklí, je opravdu těžké. Nicméně k tomu, abyste si vylepšili svou asertivitu, je třeba se to naučit. A přináší to s sebou i různé benefity. Například taková práce. Poznání svých limitů v rámci pracovní nálože je důležité. Jejich opakované překračování vede ke snížení pracovní efektivity, frustraci, stresu a oslabování mezilidských vztahů. Proto, i když byste někdy nejraději každému pomohli, zkuste v situacích, při kterých „nejde o život“, říct ne. Nebo zkuste udělat kompromis. Hlavně, nenechte si věci kupit na vaši hlavu.
7. Naučte se správně komunikovat!
Při budování asertivního chování je důležitá i správná komunikace mezi vámi a vašim okolím. Zde je pár typů:
- Používejte zájmeno JA : „JA chci, JA potřebuji, JA cítím …“ Vyjádříte tím svou vlastní potřebu se zapojit a zároveň ostatním naznačíte, že i vy jste tady, že vaše cíle, hodnoty, touhy jsou stejně důležité, jako je. Ale, jak jsme psali výše, jsou stejně důležité, ne důležitější. Je to jednoduchá technika, která by vám mohla pomoci stanovit priority a zvýšit sebevědomí.
- Buďte empatičtí: když něco od někoho potřebujete, zkuste se na daný problém / situaci podívat z jeho pohledu. A až pak mu vysvětlete, co vlastně od něj chcete.
- Stupňujte : teď nemáme na mysli Slovenská gramatiku. Představte si situaci, že někdo opakovaně porušuje vaše příkazy (ať už jsou to vaše děti, ale zaměstnanci, kteří chodí pozdě do práce) a vaše klidné asertivní vysvětlování situace nezabírá. Je na čase přejít na trochu radikálnější způsoby komunikace. Stále s druhým člověkem komunikujte s úctou a respektem, ale dejte mu jasně a striktně najevo, co se stane, pokud znovu poruší pravidla (Například: Pokud přijedete ještě jednou tento měsíc pozdě do práce, zahájím disciplinární řízení). A pokud ani toto nezabere bohužel stupňujte následky dále.
- Nebojte se požádat o čas na rozmyšlenou : Možná se vám už někdy stalo, že když vám někdo něco řekl, tak vás to tak rozhodilo, že jste nevěděli, jak na to reagovat. Nebo vás někdo o něco požádal, případně se vás zeptal na váš názor a vy jste nevěděli jak odpovědět. Stávají se i takové situace. I když chcete situaci co nejrychleji vyřešit, nejednejte zbrkle. Raději buďte upřímní, řekněte, že jste mírně zaskočeni, potřebujete čas na rozmyšlenou a že se dané osobě v co nejkratším možném čase ozvete.
- Nechoďte kolem hořké kaše : určitě jste už tato slova poučili. Obvykle to znamená, že někdo chce něco nepříjemné říci nebo má nějakou náročnější požadavek a zaobalit to do velkého množství slov a vedlejších informací, které jsou sice zbytečné, ale zjemňují jakoby tu samotnou podstatu věci. Jen takové „zaobaľovanie“ má pár rizik – jednak se v tom přívalu informací může ztratit příjemce zprávy a totéž hrozí i podavateli. Proto mluvte jasně a srozumitelně. (Například: Potřebuji od tebe … .Chcem, abys udělal … .Vyberám si tuto možnost … a podobně).
- Zkažená gramofonových desek (z ang. Broken record): co to znamená? Je to docela jednoduché – stále opakujte nějakou informaci dokola, dokud druhému člověku nedojde, že to, co říkáte, myslíte vážně a názor jen tak lehce nezměníte. (Například: „Promiňte, mám toho hodně, nepřijímám další projekty.“ Ale já vás velmi potřebuji, doporučila mi vás moje známá. „Promiňte, mám toho momentálně hodně, nepřijímám další projekty.“ Ani když vám zaplatím navíc? „Promiňte, rád bych Vám pomohl / pomohla, ale mám toho momentálně hodně, nepřijímám další projekty.“)
Co by Vás mohlo ještě zajímat …
Asertivita kurz – Kdo Vám pomůže stát se více asertivním?
Pokud se Vám nedaří stát se více asertivním, ale stále to chcete, tak je tu pro vás řešení – kurzy asertivity. I na Slovensku je možné zúčastnit se takového kurzu. Většinou jejich obsahovou náplní je naučit účastníka správně asertivně komunikovat, podpořit jeho sebevědomí av podstatě ho naučí, jak uplatnit všechny typy, které jsme zmínili výše. Tyto kurzy jsou určeny hlavně pro manažery a vedoucí pracovníky.
Asertivita aktivity – Je vhodné rozvíjet asertivitu od útlého dětství?
Určitě ano. Prostřednictvím aktivit, které rozvíjejí asertivní chování u dětí se buduje jejich emoční a sociální inteligence a sociální dovednosti. Existuje velké množství aktivit a různých her, které jsou zaměřeny na jednotlivé věkové kategorie dětí. Prostřednictvím nich se děti učí jak nenásilně řešit konflikty nebo jak poznat, v čem vynikají av čem naopak ne. Takovým způsobem se u nich rozvíjí asertivní chování, které se jim v budoucnu může opravdu hodit.
Asertivita význam – co to znamená a jaké má benefity?
V podstatě na tuto otázku jsme odpovědět v sekcích „Co je asertivita“ a „Je dobré být asertivní?“. Ale pro všeobecné shrnutí, asertivita je způsob komunikace a chování, která pomůže dosáhnout člověku to co chce, aniž by omezoval nebo negativním způsobem využívat jiných lidí. Cesta k dosažení asertivity je náročná, ale na konci vás čeká něco, co vám jen pomůže ve vašem životě. Ať už po psychické nebo i fyzické stránce. A co se týká těch benefitů – méně stresu, více sebevědomí, poznáte sami sebe, zlepšíte si komunikační schopnosti a ostatní vás budou více respektovat.
Asertivita techniky – jak se stát asertivním?
Některé z typů jsme uvedli v odstavci „Jak být asertivní a jak se to naučit – je to opravdu tak těžké?“ A pokud si s tím nevíte poradit sami, stále ještě existují kurzy asertivity, kde vám zkušení lektoři školení v oblasti psychologie pomohou k získání asertivního chování.
Vybrané zdroje: