Dnešní doba přináší s sebou různá onemocnění nejen fyzického, ale i psychického charakteru. Některá onemocnění dokonce nemusejí vykazovat závažné příznaky nebo dokonce ani o nich pacient nemusí vědět. Některá onemocnění se naplno projevují jen v určitých situacích. Mezi takové onemocnění můžeme s přehledem zařadit i arachnofóbii. Slyšeli jste už o ní? Myslíte si, že jí trpíte vy nebo vaši blízcí? Nemějte strach, společně se v následujících řádcích podíváme na příznaky, ale i léčbu.
Obsah článku
Arachnofobie – trpíte ní i vy?
V první řadě bychom rádi vysvětlili pojem fobie. Fobie představuje chorobný strach v situacích, které by za normálních okolností strach neměli vyvolávat. Tento chorobný strach je ÚDAJŮ nepřiměřenou reakcí jedince na danou situaci a takové reakce brání člověku, aby se pohyboval na běžných místech, v blízkosti rozličných předmětů či výskytu v situacích s určitými okolnostmi. Možná neuvěříte, ale fobii bychom mohli popsat jako strach před vlastním strachem a ztrátou sebekontroly.
Je důležité říci, že Arachnofobie představuje iracionální strach právě z pavouků. Už ze samotného názvu lze vyčíst, že tato porucha patří k fóbiím, které jsou vyšší definovány. Jde o tzv. poruchu emotivity. To, že se člověk bojí pavouků ještě nemusí znamenat, že trpí arachnofóbiou. Na to, abychom mohli říci, že jedinec trpí právě tímto onemocněním, je třeba naplnit určité znaky, které jsou pro arachnofóbii typické. Arachnofobie bychom mohli jinak popsat také tím, že jde o chronické obavy z pavouka, které jsou vyvolány bez určitého popudu.
Příčiny Arachnofobie
Jelikož jde o poruchu psychického charakteru, i samotné příčiny vyvolávající arachnofóbii jsou podle odborníků vázány na naši psychiku. Známe několik příčin, které mohly i vám způsobit rozvoj Arachnofobie.
- Mohli jste mít velmi nepěkný zážitek během období dětství, co si vaše podvědomí mohlo zapamatovat.
- Nebyli jste náhodou ve vašem dětství nebo iv nedávné minulosti kousnutí pavoukem?
- Dokonce jste mohli být očitým svědkem nepříjemného zážitku s pavouky.
- Bohužel, na vině mohou být i vaši rodiče, kteří vám vštěpovali myšlenku o jedovatosti a agresivitě pavouků.
Příčiny, které jsme uvedli mohou být ještě doplněny resp. obměněné o jiné okolnosti, ale nebojte se Arachnofobie jako taková se dá léčit.
Arachnofobie a její příznaky
Příznaků je několik a projevují se nejen na naší psychice, ale i na naší fyzické stránce. Důležité je říci, že arachnofobik neumí ovládnout svůj strach z pavouků. Je zajímavé, že dokáže pochopit iracionalitu svého strachu, ale i přesto, nedokáže v dané situaci zachovat chladnou hlavu bez lékařské pomoci. Jaké jsou tedy příznaky této psychické poruchy?
- Nejviditelnějším příznakem na pacientovi, který trpí arachnofóbiou, je pocit odporu vůči pavoukovi jako takovému. Je mu jedno jestli je pavouk velký nebo malý, barevný nebo černý, jednoduše je znechucený už jen ze slova pavouk.
- Kromě pocitů odporu, pacienta přemůže nekontrolovatelný strach. Jak jsme již zmínili, i jedinec chápe nesmyslnost tohoto strachu, ale neví mu však zabránit.
- Kromě odporu či strachu může arachnofobik setkat is neovladatelným stavem paniky.
- Naše psychika je ve velké míře propojena s naším tělem, a tedy pokud nejsme psychicky v pořádku, většinou se to projeví i na našem těle. Typickým projevem arachnofobika během setkání s pavoukem je i bušení srdce.
Arachnofobie je nepříjemná už i v tom, že pacient má strach už jen z pomyšlení na pavouka nebo z předmětu, který mu ho připomíná. Pokud jste si u sebe nebo u svých blízkých jisti příznaky, které jsme popsali, měli byste určitě navštívit lékaře, který vám může diagnostikovat právě arachnofóbii.
Dá se Arachnofobie léčit?
Potěšíme vás, protože tato nepříjemná emocionální porucha je léčitelná. Stačí zajít za lékařem, který vám ji musí diagnostikovat na základě vámi popsaných příznaků. V této souvislosti bychom rádi odkázali na možné příčiny vzniku Arachnofobie, nakolik to, že máme strach z pavouků nemusí hned znamenat, že jsme arachnofobici. Pokud již trpíte touto emocionální poruchou, je důležité nasadit správnou léčbu. Nejčastěji se využívají tzv. psychoterapeutické hovory. Účelem těchto hovorů u psychoterapeuta je vysvětlit pacientovi podstatu jeho strachu a pomoci mu s tím, jak se s ním nejlépe vyrovnat.
Další metoda, která se využívá při léčbě Arachnofobie, je i postupné přípravu pacienta k překonání strachu pomocí vystavování pavouků. Samotná léčba této poruchy však podléhá souhlasu samotného pacienta. Kromě tohoto se jako podpůrná léčba využívají i léky proti úzkosti, tedy anxiolytika nebo antidepresiva.
Alternativní léčba
Zkušení odborníci, kteří se zabývají efektivní léčbou Arachnofobie doporučují čelit tomuto strachu. V dnešním světě existují i specializované kurzy, které vám pomohou bojovat s vaším strachem z pavouků. Takové kurzy vedou zkušení hypnotizéři, jejichž hlavním úkolem je naučit pacienty zvládat přítomnost pavouků. Kromě toho se člověk podstupující tento kurz dozví zajímavosti z říše pavouků či nové zvláštnosti.
Účastníci tohoto kurzu vykonávají závěrečný test, kterým je procházka říší pavouků a dokonce možnost chytit si jednoho z nejnebezpečnějších pavouků. Odborníci tvrdí, že po ukončení tohoto kurzu až 98% jeho účastníků překoná strach a dokonce zvládne pavouka držet i ve vlastních rukou.
Co říkají statistiky a odborníci?
Arachnofobie si nevybírá své oběti. Arachnofobikom se může stát:
- muž
- žena
- dítě
Možná jste netušili, ale touto emocionální poruchou trpí přibližně 3,5 – 6,1% světové populace, což je přibližně půl miliardy lidí.
Statistiky jsou velmi zajímavé i z toho hlediska, že pokud člověk trpí arachnofóbiou, nemusí to zjistit hned.
Výzkumníci Max Planck institutu a Uppsala University se zavázali ke zjištění toho, zda strach z pavouků je důsledkem jeho naučení se nebo důsledkem jeho dědičnosti. Strach z pavouků se testoval dokonce i na dětech mladších 6 měsíců. Těmto dětem byly ukázány pavouci či hadi. Děti se začaly bát i přesto, že nemohli mít ještě s těmito stvořeními negativní zkušenost. Na obrázcích, které výzkumníci ukazovali dětem, byly pavouci, hadi, květiny a ryby. Dokonce podobné velikosti av podobném zbarvení. Zajímavostí je to, že se dětem výrazně zvětšily zornice při pohledu na pavouků a hady.
Odborníci tvrdí, že pokud nedochází ke změně intenzity osvětlení v místnosti a navzdory tom se výrazně zvětší zorničky, znamená to, že dochází k aktivaci tzv. noradrenergní systému v mozku, který je projevem reakce strachu.
Výzkumníci došli k závěru, že strach z pavouků či hadů má dočinění is evolucí lidstva. Jednoduše má člověk v mozku určitý systém, který dokáže identifikovat nežádoucí stvoření, ke kterým patří např. pavouci či hadi. Tento systém mají ve svém mozku i primáti, a proto jsme ho ,,zdědili“. Co tedy přispívá k strachu z pavouků? Tento systém, který jsme zdědili a stresové reakce. Pokud se k těmto dvěma faktorům přidají ještě další, u jedince se může rozvinout intenzivnější strach nebo Arachnofobie.
Je dobré mít z pavouků strach?
Kromě již zmíněných zjištění podporuje zjištění o zdědění strachu z pavouků i doktor Ross Menzies z univerzity v Sydney, který se vyjádřil o arachnofóbii v tom smyslu, že Arachnofobie představuje biologicky podmíněný strach a že se jí už lidstvo nezbaví. Také se vyjádřil i takovým způsobem, že strach z pavouků je někdy i dobrá vlastnost, protože na světě žijí i velmi nebezpečné druhy, z nichž je dobré mít strach.
Strach z pavouků v rozumné míře je určitě dobré mít, protože nikdy nevíme zda nejde o jedovatý druh. Dobrou zprávou je, že na celém světě je jen přibližně 0,1% pavouků, které již zapříčinily smrt člověka. Na druhé straně je určitě dobré mít před nimi respekt, protože je jich na celém světě přibližně 1000 druhů.
Zajímá vás
Co je to Arachnofobie?
Arachnofobie představuje chorobný strach z pavouků . Tento strach je charakteristický svou nesmyslností a přehnanými reakcemi na pavouků iv případech, kdy člověku nic nehrozí. Jedná se tedy o psychickou anomálii, která je charakteristická odporem k pavoukům a strachem z nich, který může přerůst až do panických stavů.
Jaké jsou příznaky Arachnofobie?
Hlavními příznaky Arachnofobie jsou přehnané reakce na pavouky. Jedná se zejména o přehnaný odpor k tomuto druhu hmyzu, nekontrolovatelný strach, který pohltí jedince, projevy paniky a toto vše může být doprovázeno i bušením srdce.
Dá se Arachnofobie léčit?
Ano, Arachnofobie je léčitelná a protože se jedná o psychickou anomálii, vhodnou formou léčby může být například i psychoterapie, kde se pacientovi prokáže nesmyslnost jeho strachu. Další alternativou je postupné vystavování pavouků resp. jejich obrázků, co slouží k tomu, aby si člověk na ně zvykl a neviděl jejich jako nebezpečné. V dnešní době je účinným bojem proti arachnofóbii i specializovaný kurz, který vás o pavoucích naučí více a postupně s nimi můžete přijít i do kontaktu.
Jak zjistím, že trpím arachnofóbiou?
Je důležité si uvědomit přítomnost příznaků Arachnofobie, mezi které patří hlavně nepřiměřený strach z pavouků, který může způsobit až panické stavy, odpor a pocit znechucení vůči pavoukům ak tomu všemu se může přidat i bušení srdce.
Vybrané zdroje:
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Arachnofóbia
- https://www.interez.sk/blog/arachnofobia-bojite-sa-pavukov-mozu-za-vasi-rodicia/
- https://www.noviny.sk/zaujimav osti / 331868-vzbuzují-strach- a-úzkost-i-když-zabírají-jen- roh-pokoje-Arachnofobie-se-ale- da-léčit
- https://vyliec.sk/choroby/arachnofobia/
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Fóbia