Bulimie, anorexie, přejídání, … všechny tyto nemoci mají souhrnné pojmenování poruchy příjmu potravy. Nechutenství či záchvaty přejídání mají nejčastěji původ v psychice pacienta. Najdou se ale i případy, kdy je za tímto onemocněním např. problém se žaludkem, infekce či jiné onemocnění. Pokud tento problém odstraníme příjem potravy se znormalizuje. Pokud má anorexie původ v psychice jde o mentální anorexii – anorexie nervosa, která může vážně ohrozit zdraví pacienta až smrt.
Poruchy příjmu potravy jsou strašákem dnešní doby. Trpí jím hlavně dospívající dívky, ale může postihnout i dospívajících chlapců a osoby ve zralém a starším věku Jedna z těchto poruch má název anorexie. Onemocnění, které předstihlo bulimii.
Obsah článku
Anorexie nervosa – mentální anorexie
Mentální anorexie je charakterizována jako záměrná ztráta hmotnosti a snaha udržet ji co nejnižší. Typickým znakem pacientů s touto diagnózou je strach, až hrůza z protučnělosti, nadměrný strach z nárůstu hmotnosti nebo převislých kontur těla. Proto se s touto diagnózou nejčastěji setkáváme u mladých dívek a chlapců, který jsou v pubertě, ale může se rozvinout i u starších žen. Starší ženy (po menopauze) mají obavy z povislé pokožky, přibírání a pod. Osoby trpící anorexií samy sobě přikáží snížit hmotnost nejvíce jak se dá a tohoto cíle se pevně drží.
První příznaky anorexie
Lidé trpící mentální anorexií drží přísné nízkokalorické diety, důsledně sledují kalorický příjem a pravidelně nadměrně cvičí. Nejspokojenější jsou když se jim podaří shodit pár kil. V dnešním světě plném různých diet, kdy se každý snaží shodit nějaké to kilo navíc, začít se zdravější stravovat, začít cvičit, … je dost těžké všimnout si kdy jsou překročeny hranice. Určit, že osoba má problém s příjmem potravy je proto dosti náročné. První příznaky si vůbec nemusíte všimnout. Osoby trpící anorexií jsou rezervovány, tajemné, drží si odstup. Pokud máte ve své rodině dospívající dítě (hlavně dívka) všímejte si její chování, návyky a tělo … že něco není v pořádku spatříte i podle těchto příznaků
- Nažloutlá pokožka, skvrny na pleti, suchá pokožka, kůže je zarostlá jemnými chloupky
- Častá únava, problémy se spánkem
- Řídnutí, vypadávání vlasů
- Vynechání více než tří menstruaci
- Nízký tlak krve a slabší puls
- Pocit zimy a chladu
- Ztráta svalové hmoty
Anorexie ovlivňuje i chování člověka, které se pod vlivem snahy zhubnout začne měnit
- časté a nadměrné cvičení – lidé s anorexií mohou mít silný pocit viny pokud vynechají cvičení. Energii na cvičení získávají díky nízké hladině leptinu což způsobuje u nich hyperaktivitu.
- „Hraní“ se s jídlem na talíři, místo toho aby ho osoba trpící anorexií snědla.
- Časté depresivní nálady, úzkost, impulzivnost, posedlost perfekcionismem, náladovost, podrážděnost, … vlivem nedostatku jídla dochází k nerovnováze hormonů (serotonin, kortizol, oxytocin, leptin, dopamin, …) což má vliv na náladu, nechutenství a chování.
- Odmítání jídla, popírání hladu, ztráta chuti k jídlu, posedlost kaloriemi (jejich příjmem a výdejem), což může vést k podvýživě, nedostatku živin, změně nálad a vážným zdravotním problémům.
- Užívání projímadel, močopudných přípravků nebo pilulek na hubnutí
- Stranění se od společnosti, introvertní chování
- Stravovací rituály – osoby s poruchou příjmu potravy až obsedantně kontrolují své stravovací návyky. Potraviny jedí v určitém pořadí, jedí pomalu, každé sousto pořádně přežívají, jedí v stejnou dobu každý den, každé jídlo váží a přepočítávají na kalorie. Každou změnu těchto rituálech považují za vlastní selhání a ztrátu sebekontroly.
Duševní porucha, která může mít tragický konec
Toto onemocnění se nejčastěji rozvine u osob, které trpí nízkým sebevědomím, touží po dokonalosti, nebo potřebují mít svůj život pod kontrolou. Mnohem častěji jí trpí ženy než muži. Nejčastěji se objevuje u dospívajících dívek, ale může se projevit i ve starším věku (po menopauze), kdy ženské tělo nabývá jiné kontury a pokožka začíná přilehlé.
Mentální anorexie je duševní onemocnění, které může končit smrtí. 6% lidí s touto poruchou umře v důsledku tohoto onemocnění (spáchají sebevraždu, nebo podlehnou komplikacím, které jsou výsledkem této choroby). Léčba anorexie spadá do rukou psychiatrů, terapeutů a dietologů. Pokud toto onemocnění nepřerostly do závažného stavu je možné léčit ho doma. Vážný stav vyžaduje speciální stravování a je možná i hospitalizace. Nedá se jen tak začít jíst a porucha zmizí. Náhlým příjmem stravy může dojít k nerovnováze elektrolytů, což může způsobit zástavu srdce (poprvé byl tento jev pozorován po holokaustu, kdy osoby, které přežily úklady koncentračních táborů začali normálně jíst a po pár dnech zemřeli).
Diagnostikování
Určit správnou diagnózu ztráty chuti k jídlu a úbytku hmotnosti vyžaduje několik vyšetření. Než lékař stanový diagnózu anorexie musí vyloučit jiné příčiny.
Bakterie, viry
Zánět horních cest dýchacích, gastroenteritida, infekce kůže, meningitida,… to vše může způsobit nechuť k jídlu. Vyléčením se chuť k jídlu znovu vrátí do normálu.
Fyzické zdraví
Selhání ledvin, onemocnění jater, demence, HIV, a i některé druhy rakoviny (žaludek, vaječníky, slinivku, tlusté střevo) chuť k jídlu dočasně sníží.
Léky
Léky, ale i drogy potlačují chuť k jídlu.
Pokud se vyloučí všechny možné příčiny ztráty chuti k jídlu následují vyšetření – rozbor krve, jaterní testy, sono břicha, rentgenem a CT vyšetření hlavy, žaludku a pánve. Lékař vám následně může předepsat léky, které vzbudí ve vás pocit hladu.
lidé s anorexií musí znovu naučit jíst, necítí hlad a mají přímo až odpor k otylosti. Při léčbě je základem dostat tělesnou schránku znovu do normálu, vytvořit jídelníček, který bude pacientovi postupně doplňovat chybějící minerály, vitamíny a živiny a zvyšovat jeho hmotnost.
Jelikož je anorexie choroba mysli bude vám doporučená terapie. Psycholog nebo psychiatr vám doporučí individuálně – kongnitívno – behaviorální terapie, rodinné terapie, nebo skupinové terapie. Může vám předepsat antidepresiva na potlačení depresí a pocitů úzkosti, které jsou u pacientů s poruchami příjmu potravy běžné. Bude vám po nich lépe, ale nesníží to vaši chuť zhubnout. V tomto směru vám nejlépe pomohou výše zmíněné terapie. Na těchto terapiích se lékař snaží zjistit co spustilo onemocnění, ukáže vám jiný pohled na vaše problémy, změní váš pohled na vaše tělo, …
Od závažnosti onemocnění závisí, zda se pacient může léčit doma, nebo v nemocnici. Pokud si to váš stav vyžaduje strávíte v nemocnici několik dní. Dostanete výživu a tekutiny přímo do žili. Pokud se váš stav nebude zlepšovat a vy i nadále budete odmítat jíst, můžete podstoupit na léčení.
Anorexie je porucha příjmu potravy, je to duševní onemocnění, které ve vás může spustit nevinná poznámka na vaši hmotnost, na váš životní styl, touha po dokonalosti a perfekcionismu. Její léčba může trvat velmi, velmi dlouho (i celý váš život), nebo skončí smrtí.
Příběhy a zkušenosti s anorexií
Dětské hvězdy se dělí o své zkušenosti. Podívejte se, toto může pomoci spíše mladšímu divákovi.
Valentýna Sedileková hovoří o poruše příjmu potravy. Je to už pro vyzrálého čtenáře.
Alternativní léčba
Joga
Jóga vám může pomoci sladit vaši mysl s tělem. Nebudete se na sebe dívat tak kriticky. Navodí ve vás pocit pohody.
Akupunktura
Pomůže vám v boji s depresí. Uvolnil vám tělo i mysl.
Relax
Dopřejte si masáž, uvolněte se,… zvýší se tak tvorba dopaminu a stresové hormony začnou klesat.
Výzkumy v oblasti anorexie
Rozsáhlé výzkumy, které se ve světě vedou vedly k zjištění, že mentální anorexie je psychiatrické a metabolické onemocnění. Podle těchto výzkumů existuje jistá vazba mezi anorexií, schizofrenií a neurotizmom, ale překvapivě existuje i souvislost s metabolismem inzulínu a glukózy. Tyto poznatky mohou vést k vývoji léků na tuto nemoc.
Dokonce poslední výzkumy odhalují že anorexii můžeme mít částečně zakódovanou i v DNA.
Časté otázky
Co je anorexie?
Anorexii bychom mohli charakterizovat jako poruchu příjmu potravy resp. záměrnou ztrátu hmotnosti. Jedinec trpící anorexií se snaží udržet svou tělesnou hmotnost co nejnižší v strachu z obezity. Jinak je tato nemoc psychického charakteru nazývaná i anorexie nervosa.
Jak vzniká?
Úvodem je důležité říci, že jde o poruchu psychického charakteru, tedy vzniká v naší hlavě. Tato nemoc je typická zejména pro osoby s velmi nízkým sebevědomím a objevuje se hlavně u dospívajících dívek. Léčbu anorexie určitě netřeba podceňovat. Více informací se dozvíte pod nadpisy ,,První příznaky anorexie“ a ,,Duševní porucha, která může mít tragický konec“.
Jak se projevuje?
Osoby trpící anorexií podstupují velmi drsné nízkokalorické diety a sledují každý gram, který do svého těla příjmu. Mezi další příznaky anorexie patří např. nažloutlá či suchá pokožka, častá únava, vypadávání vlasů, ztráta svalové hmoty či vynechání více než tří menstruaci. Více informací se dozvíte v tomto článku pod nadpisem ,,První příznaky anorexie“.
Jak léčit anorexii?
Jelikož jde o nemoc mentálního charakteru, léčba musí být zaměřena na různé kognitivně-behaviorální terapie, ať už rodinné nebo skupinové. Kromě toho vám může lékař předepsat antidepresiva pokud je anorexie spojena i s příznaky deprese a úzkostných stavů. Existují také alternativní léčby jako jóga, akupunktura či relaxační kúry.
Jako člověku s anorexií pomoci přibrat?
V první řadě je důležité takového člověka přesvědčit o návštěvě psychologa či psychiatra. Tuto nemoc nelze vyléčit náhlé, je důležitá dlouhodobá léčba, protože i náhlý příjem potravy u takových jedinců může způsobit problémy. Příkladem mohou být vyhladovělé osoby v koncentračních táborech.
Vybrané zdroje: