5-hydroxytryptamin nebo ve zkratce 5-HT je biochemické označení pro serotonin. Jde o látku, která se nachází v centrálním i periferním nervovém systému, v trávicí soustavě av krevních destičkách. Vyskytuje se nejen v lidském těle, ale i u zvířat.
Obsah článku
4 složky štěstí
Serotonin se lidově nazývá také hormon štěstí. A sice je pouze jednou ze 4 složek, které se podílejí na naší náladě. Těmi dalšími jsou:
- Dopamin – chemická látka, která se spojuje s příjemnými pocity, které nastávají po provedení nějaké činnosti. Jde o tzv. motivační hnací sílu. Je předzvěstí příjemného pocitu jako odměně za vykonanou práci.
- Oxytocin – často nazývaný také hormon lásky protože řídí emoce.
- Serotonin – aktivní látka, která přenáší nervové vzruchy.
- Endorfiny – chemická látka, která navozuje pocity štěstí, tlumí nebo blokuje bolest, udržuje v člověku stav nevzdávania se.
Úloha, funkce a vliv serotoninu
Séotonín ovlivňuje a řídí celkové fungování těla. Jeho úkolem je přenášet informace z jedné nervové buňky do druhé. Na základě toho tvrzení říkáme, že jde o neurotransmiter.
Mezi základní funkci patří řízení intenzity nervových buněk v centrálním nervovém systému. Jelikož nejvíce serotoninu se vyskytuje v trávicím traktu, některé výzkumy prokázaly, že mezi metabolismem a serotoninem je úzké propojení. Zde reguluje funkci a peristaltiku střev, což ovlivňuje chuť k jídlu. Zajišťuje správnou funkci nervového systému, čímž reguluje úzkost, štěstí, náladovost. Jeho úroveň řídí i tvorbu mateřského mléka a regeneraci jater.
Správná tvorba serotoninu ovlivňuje:
- Náladovost – to že se cítíme jednou spokojeně a příjemně a jindy nervózně a nepříjemně může být také v úzké souvislosti se serotonin, který zapříčiňuje úroveň štěstí, nálady, ale i úzkosti.
- Srážlivost v krvi – serotonin je důležitý i při správné srážlivosti krve. Při ráně se uvolní z krevních destiček, nastane zúžení cév, což zapříčiní snížení toku krve a vznik správné tvorby krevních sraženin.
- Jídlo – jelikož nejvíce serotoninu se nachází v trávicím traktu, reaguje na každé jídlo, které přijmete. Pokud zkonzumovat nějaké toxické jídlo, serotonin okamžitě zareaguje v podobě vyššího uvolňování se. Tento signál zašle do mozku. Tímto způsobem serotonin bojuje proti špatnému jídlu a snaží se, aby nedošlo k průjmu. Avšak při tomto procesu člověk pociťuje nevolnost, pocit na zvracení.
- Sex – chuť na sex a sexuální život má z části na starosti také serotonin. AVS pokud ani příliš vysoká ani příliš nízká hladina serotoninu není prospěšná pro zdravý sexuální život . Vysoká hladina může být problémem, zejména u mužů, kdy serotonin spouští předčasnou ejakulaci . Možným řešením je v tomto případě podávání léků na snižování, resp. udržování hladiny serotoninu v normě. Při depresích, kdy se podávají léky, které stimulují serotonin se často stává , hlavně v prvotních počátcích, že člověku se sice zvýší hladina serotoninu, ale touha po sexu nepřichází a když se už dostaví, je problém v dosahování orgasmů. V konečném případě, sex je vynikajícím spouštěčem uvolňování serotoninu. I to je důvod proč se po dosažení orgasmu cítíte uvolněný, šťastný a spokojený.
- Melatonin – tvorba serotoninu řídí i tvorbu metanonínu, hormonu spánku. Přesněji řečeno, ze serotoninu vzniká melatonin. Pokud je ho nedostatek, nevznikne dostatek melatoninu a tak vzniká nespavost a problémy spojené se spánkem.
Na co všechno má serotonin vliv?
- termoregulace,
- chuť k jídlu,
- emoce, nálada
- centrální systém odměňování,
- spánek,
- bolest,
- učení, paměť,
- sexuální chování.
Hladina serotoninu
Serotonin je měřitelný, jeho hladinu lze měřit. Měří se odebráním krevního vzorku nebo z 24 hodinového moči. Nejčastěji se stanovuje nepřímo a to přes degradace kyseliny serotonin-hydroxyindoleoctovej, ve zkratce hies, která se měří již v zmiňovaném 24hodinovém moči. Za normu se považuje 9,0 miligramů hies v 24 hodinovém moči.
Hladina serotoninu výrazně ovlivňuje emoce, spánek, termoregulaci. Kromě toho reguluje náladu, pocity spokojenosti či štěstí, chuť k jídlu, reguluje motorické, kognitivní a autonomní funkce. Největší množství serotoninu se vytváří v buňkách střeva, kde se skladuje a podle potřeby se uvolňuje.
Nízká, ale i vysoká hladina serotoninu může způsobovat vážné onemocnění.
Nedostatek serotoninu
Nedostatek sertonínu může vážně ohrozit život člověka, protože způsobuje vážné onemocnění jako je:
- deprese,
- úzkost (úzkost),
- migréna,
- poruchy spánku,
- nízké sebevědomí,
- nutkavá chuť na sladkosti, žravost,
- agresivita,
- zvýšený prach bolesti,
- myšlenky na sebevraždu,
- impulzivnost,
- tzv. stav nepřítomnosti.
Vysoká hladina serotoninu
Stejně jako nízká hladina serotoninu, i ta vysoká způsobuje problémy. Při vysoké hladině serotoninu nejčastěji dochází k tzv. serotoninovému syndromu.
Serotoninový syndrom
Při serotoninový syndromu nastává stav organismu, kdy se vylučuje vysoké množství serotoninu. Nejčastějším důvodem je špatná kombinace léků, předávkování či užívání drog. Možným důvodem může být i užívání těchto látek s velkým množstvím potravin, které přispívají k tvorbě serotoninu. Jde např. o potraviny jako je tuňák, drůbeží játra, listová zelenina a některé druhy sýrů.
- příznaky – povznesená nálada, hyperaktivita, halucinace, zmatenost, nadměrné pocení, návaly horka, bušení srdce, vysoký krevní tlak, nevolnost, průjem a zvracení, křeče, třes, problémy se svalovou koordinací, nesouvisející řeč, nadměrná mastnota pokožky obličeje. V některých případech může vést do stavu ztráty vědomí až komatu, zda k selhání srdce.
- diagnóza – na diagnostikování serotoninového syndromu neexistuje žádný laboratorní test, není možné poruchu zjistit z krevního vzorku, proto se diagnostikuje pouze na základě sledování postiženého.
- léčba – vysazení všech látek, které by se mohly podílet na vysoké tvorbě serotoninu. V těžších případech je nutné postiženého hospitalizovat a nasadit mu symptomatickou léčbu.
Kolísání hladiny
Kolísání hladiny serotoninu nebo jeho nepřiměřené rozložení v těle kromě léků může zapříčiňovat i nedostatečná výživa. I to je důvod proč se lidé s poruchami příjmu potravy, hlavně anorektici netěší ze života, jsou neustále podráždění, nespokojeni. Dalším důvodem může být dlouhodobý stres, absence slunečního záření hlavně v zimních měsících, nedostatek minerálů a vitamínů.
Léky
Serotonin je možné regulovat prostřednictvím léčiv. Takové léky se používají k léčbě deprese, nevolnosti, migrény, obezity, Parkinsonovy choroby.
Serotonin v tabletách
Při nízké hladiny serotoninu se používají léky, tzv. selektivitě blokátory. Jejich úkolem je zajišťovat produkci serotoninu. Takové léky se používají převážně při léčbě depresi a dostat je výlučně jen na lékařský předpis.
Mezi takové léky patří:
Fluoxetin – je antidepresivum, které zvyšuje serotonin a používá se při léčbě depresí, při obsedantně-kompulzívních poruchách, mentální bulimii. Neužívá se v těhotenství a při kojení. Jeho dávkování a užívání závisí na dalších faktorech. Mezi přípravky obsahující látky Fluoxetin patří: Fluoxetine Vitabalans 20 mg.
- užívání – při užívání se tyto pilulky nesmí kousat ani žvýkat a je nutné zapít dostatečným množstvím vody
- léčba – délka léčby je individuální.
Paroxetin – jde o léčivo, které se podává pacientovi trpícímu vážnou depresí, panickou poruchou, OCD, sociální fobií a pod. Je to chemické složení látek, které zvyšuje hladinu serotoninu v mozku. Mezi léky obsahující látku Paroxetin patří: Paroxetin GL Pharma 20 mg, Paretin 20 mg,
- užívání – lék se obvykle užívá v jedné 20 mg denní dávce, avšak vše závisí na závažnosti onemocnění. Přípravek se užívá spolu s jídlem, nejčastěji v ranních hodinách. Po užití je třeba zajistit dostatečný přísun tekutin.
- léčba – délka léčby závisí na stavu pacienta, obvykle jde o léčbu trvající několik měsíců.
Sertralin – látka, která se nachází v lécích jako je Sertralin Actavis 50 mg nebo 100 mg, Stimuloton, Sertraline Farmax 50 mg nebo 100 mg, Sertraline Accord 50 nebo 100 mg. Léky s látkou Sertralin se používají při léčení deprese, úzkostné a panické poruchy, posttraumatické stresové poruchy a při obsedantně-kompulzívních poruchách.
- užívání – užívá se 1x denně od 50 až do 200 mg. Pacientovi se podává vždy nejnižší možná dávka, která účinkuje.
- léčba – léčba je individuální, závisí na stavu pacienta.
Citalopram – je léčivo, které se nachází v lécích jako je: Citalopram Vitabalans 20 mg nebo 40 mg, citalopram-tûva 20 mg, Citalec 10 nebo 20 mg. Tyto léky patří do skupiny antidepresiv a tudíž se používají k léčbě deprese, panické poruchy, při léčbě agorafobie (chorobný strach z otevřených prostor), při léčbě obsedantně-kompulzívních poruchách.
- užívání – dávkování je závislé podle stupně závažnosti onemocnění. Počáteční dávka se pohybuje na 10 mg denně, přičemž se jedna tabletka láme na polovinu (podle dělící rýhy na tabletě). Užívá se denně přibližně ve stejnou dobu, v celku, nezávisle na jídle a dávka se zapíjí dostatečným množstvím vody.
- léčba – léčba je dlouhodobá, trvá několik měsíců až rok.
Fluvoxamin – látka se nachází v lécích jako je: Fevarin 50 mg nebo 100 mg. Je to antidepresivum, které se používá při léčbě depresí a obsedantně kompulzívních poruchách.
- užívání – užívání pilulek není závislé od jídla, užívají se v celosti s vodou. Léčivo se užívá od 50 do 150 mg denně.
- léčba – léčba je individuální, obvykle trvá přibližně 6 měsíců.
Obecné pokyny při užívání výše zmíněných léků
Léčba – úplná účinnost všech zmíněných léků se projevuje až po několika týdnech užívání, většinou je to 1 – 2 týdny. Délka léčby je individuální a má se pravidelně přehodnocovat s lékařem. Léčba probíhá užíváním nejnižší účinné dávky. Léky nelze vysadit nárazově, z dne na den, ale postupně zmenšováním dávky až úplným vysazením léků.
Nežádoucí účinky – při užívání selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu existuje množství nežádoucích účinků. Mezi ty nejčastěji se vyskytující patří:
- migréna,
- žaludeční problémy (průjem, nevolnost),
- sklony k sebevraždě,
- poruchy spánku,
- závratě,
- pocení,
- sucho v ústech,
- únava.
Upozornění – při užívání léků s výše uvedenými léčivy nekonzumujte alkohol. V součinnosti s alkoholem může způsobit závažné komplikace léčby. Nedoporučuje se pít kofeinové nápoje a velké množství čajů. Pokud se u vás dostaví jakékoliv nežádoucí účinky, o této skutečnosti svého lékaře.
- Děti, těhotné a kojící ženy: některé zmíněné léky mohou užívat i děti, těhotné a kojící ženy, avšak v takovém případě je nutné stav pacientů důkladně přehodnotit s vyšetřujícím lékařem.
- Kombinace léků: užívání antidepresiv s jakýmikoli léky konzultujte se svým lékařem.
Užívání drog na zvýšení serotoninu – při léčbě v extrémně složitých případech se používá léčba prostřednictvím drog.
Alternativní způsob doplnění serotoninu
Výzkumy prokázaly, že existují přirozené cesty jak zvýšit hladinu serotoninu, jde o alternativní metody zvýšení serotoninu v krvi. Tyto metody zahrnují běžné způsoby, které tvořily základ života našich předků. Dnes se jim člověk natolik vzdálil, že u některých lidech jsou tak cizí, že je pro ně jednodušší sáhnout po lécích jak poslouchat své tělo, které bylo odjakživa navrženo tak, aby se přizpůsobilo přírodě a žilo s jejím přirozeným rytmem. Mezi tyto způsoby patří:
Slunce
Výzkumy prokázaly, že pravidelné zdržování se na denním světle zvyšuje hladinu serotoninu. Slunce je zdrojem energie pro každou žijící bytost, natož pro člověka. Zvýšenou podrážděnost, pesimismus a sezónními deprese v zimních měsících má na svědomí absence světla a tedy nízká produkce serotoninu, který pro správné fungování potřebuje i denní světlo. Pro léčbu deprese v souvislosti se světlem se používá i tzv. fototerapii resp. fototerapie. S denním světlem úzce souvisí produkce vitaminu D.
Vitamín D
S denním světlem je propojena tvorba vitamín D. který člověk nedokáže sám vyprodukovat a přirozeně se vytváří na kůži při přímém dotyku slunečního světla. Vitamín D má významnou roli a to regulaci hormonů serotoninu, dopaminu. Tělo a psychiku člověka zbavuje stresu a navrací mu chuť těšit se ze života. Kromě toho, reguluje vápník a fosfát v těle, tedy živiny, které jsou potřebné pro zdravé kosti, zuby a svaly. V minimálním množství se nachází také v potravinách jako jsou: losos, sardinky, sleď, makrela, červené maso, játra, žloutky.
Spánek a odpočinek
Spánek a dostatek odpočinku ovlivňuje hladinu serotoninu. Není však spánek jako spánek. Poslouchejme a sledujme přírodu, od které se máme co to naučit. Spávajme a zobúdzajme se tehdy, když i příroda, protože jen tak mohou naše hormony správně fungovat. Odpočinek také hraje významnou roli ve správném fungování organismu a tedy i v produkci hormonů.
Strava
Je možné vůbec prostřednictvím jídla zvýšit hladinu serotoninu? Pravdou je, že opravdu existují jídla, resp. potraviny, jejichž prostřednictvím se zvyšuje serotonin . Nicméně je zde háček. Přestože konzumací těchto potravin zvýšíme hladinu serotonin, neobsahují serotonin, ale obsahují jen látky, které přispívají k tvorbě serotoninu v krvi. Takový serotonin není možné, aby překonal hranici mezi mozkem a krevním oběhem. Tato nepřekročení hranice se nazývá také hematoencefalickými bariéra. Znamená to, že pokud se po čokoládě nebo po nějakém dobrém jídle cítíte šťastnější, jde jen o placebo efekt. Mezi tyto potraviny patří:
- banány,
- kyselé okurky,
- ořechy,
- čokoláda.
Zdravé tuky
Se stravou a serotonin souvisí i příjem zdravých tuků. Proto buďte opatrní při držení drastických diet a také v nich zařazujte do svého jídelníčku zdravé tuky. Organismus se vám za ně poděkuje. Mezi zdravé tuky patří oleje, které jsou lisované za studena (olivový olej, lněný olej), vhodnou alternativou zdravých tuků je také kokosový olej, máslo. Zdravé tuky jsou důležité i pro rozpouštění vitamínů.
Vitamíny
Vitamíny jsou obecně důležité pro lidský organismus, bez nich by lidské tělo nemohlo fungovat. Jsou to ty elementy správného fungování organismu, které tělo dostává prostřednictvím stravy. Lidský organismus si je nedokáže, až na pár výjimek, vyprodukovat samo. Chrání člověka před negativními vlivy vnějšího a vnitřního prostředí, podporují a podílejí se na celkové funkci těla. Jejich nedostatek, ale i nadbytek vede k závažným onemocněním jako jsou poruchy látkové přeměny.
Nejdůležitějšími vitamíny pro tvorbu serotoninu jsou vitamíny typu B, které lze získat nejen ve formě tabletek, ale i ve stravě. Mezi tyto potraviny patří listová zelenina, ořechy, mléčné výrobky, tresčích játra, luštěniny.
Minerály
Hořčík a zinek stejně jako vitamíny přispívají k aktivaci enzymů pro produkci serotoninu. Jsou výbornou prevencí proti depresi a stresu. Kromě tabletách je lze získat konzumací listové zeleniny, mandlí, ořechů, banánů, avokáda, fazolích, dýňových semínek, vajec a v mléčných výrobcích.
Cvičení
Pravidelné provádění fyzické aktivity (meditace, jóga, cvičení), bohatý sociální život, dobré mezilidské vztahy jsou aktivity, které výrazně ovlivňují naši náladu v pozitivním smyslu a tím pádem i zdravou hladinu serotoninu.
Časté otázky
Co je serotonin?
Serotonin, lidově nazývaný také hormon štěstí, je látka nacházející se v centrálním a periferním nervovém systému. Hlavním úkolem tohoto hormonu je celková regulace funkce těla, tedy přenáší informace z jedné buňky do druhé – jde o tzv. neurotransmiter.
Co je serotoninový syndrom?
Serotoninový syndrom znamená nadměrné vylučování serotoninu. Tento stav se vyskytuje zejména při vysoké hladině serotoninu, která je následkem jeho nadměrného vylučování. Jaký je nejčastější důvod? Špatná kombinace léků, užívání návykových látek či předávkování. Více informací naleznete pod nadpisem ,,Vysoká hladina serootonínu“.
Jak zvýšit serotonin z jídla?
Nemůžeme mluvit o tom, že se dá z jídla doplnit serotonin, neboť určité potraviny obsahují pouze látky, které přispívají k jeho tvorbě a ne přímo serotonin. Jde zejména o tyto potraviny – banány, čokoláda, kyselé okurky, ořechy. Více informací naleznete pod nadpisem ,,Alternativní způsob doplnění serotoninu“.
Existuje serotonin v tabletách?
Ano, existuje serotonin ve formě tablet, avšak takový syntetický serotonin je vázán pouze na lékařský předpis, protože léky, které ho obsahují se používají k léčbě depresí. Příkladem může být Fluoxetin nebo Paroxetin. Více informací naleznete pod nadpisem ,,Léky“.
Vybrané zdroje:
- https://sk.medlicker.com/603-serotoninovy-syndrom-priciny-priznaky-diagnostika-a-liecba
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/pil/fluoxetine-vitabalans-20-mg-667353.html
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/paroxetin-gl-pharma-20-mg-919184.html
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/pil/sertraline-farmax-50-mg-filmom-obalene-tablety-125624.html#4_0
- https://www.netdoktor.de/laborwerte/serotonin/
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/fevarin-100-266017.html
- https://plnielanu.zoznam.sk/c/4490/mate-sklony-k-depresii-doplnte-vhodne-vitaminy-a-mineraly