Souvislost mezi stresem a bolestí hlavy existuje. Vědí o tom lékaři, vědci, potvrzují to odborné výzkumy a rozsáhlé studie. Stačí se vyvarovat stresu a bolest hlavy může být minulostí. Prostě se to řekne, ale při dnešním způsobu života to už tak jednoduché není.
Obsah článku
Definice stresu
Abychom věděli se stresem bojovat potřebujeme ho nejprve poznat. Stres je jakákoliv situace, při níž se organismus vychýlí z rovnováhy. Během stresu prožíváme náročné, nepříjemné, nebo život ohrožující situace a ne jen ty. V stresu se můžeme ocitnout i při důležitých životních situacích (svatbě, při narození dítěte, předvánočním shonu, dovolené), změně životního stylu, každodenních problémech, …
Přesná příčina vzniku stresu je neznámá, známé jsou však reakce organismu na něj. Při stresu se zvýší aktivita nadledvin a některých částí mozku, následně dochází k tvorbě neurotransmiterů a hormonů – hlavně kortizolu a adrenalinu. Adrenalin se z našeho organizmu vyplaví docela rychle, problémem je hormon kortizol, který zůstává v těle ještě pár hodin po stresové situaci.Tento hormon zastavuje tvorbu nových neuronů v hipokampusu (část mozku), který je důležitý pro pamatování si nových informací, vede k zvýšení hmotnosti, trávícím a srdečním onemocněním.
Úzkost, vnitřní napětí, stažené hrdlo, pocení a únava – nejčastější pocity, které při stresu zažíváme způsobují napětí v oblasti šíje a obličejového svalstva .
To vše spolu vyvolává bolest hlavy – je to jedna z reakcí organismu, na kterou se zmůže při tomto stavu. Tělo nám dává jasný signál, že nejsme v pohodě. Množství stresových situací, neschopnost odolávat jim může vést k chronickému stresu, nebo k migréně. Lidé, kteří jsou neustále v stresu jsou náchylnější na deprese, při nových stresových situacích se jejich stav zhoršuje.
Bolest hlavy má mnoho příčin
Bolesti hlavy mohou mít různou příčinu – nádor, mozková mrtvice, krvácení do mozku, nebo jako následek úrazu. Bolesti může způsobit i jídlo, problém s krční páteří, nedostatek odpočinku, nízká hladina cukru, případné může být bolest hlavy způsobena jiným onemocněním. V každém případě, pokud jsou bolesti časté je nejvhodnější vyhledat lékařskou pomoc. Stres je nejčastějším spouštěčem tohoto problému. Bolest začíná na zátylku hlavy odkud postupuje k temeni až k čelu. Čim častěji se s bolestí hlavy způsobenou stresem setkáváme tím je bolest větší a častější.
Pro náš organismus není dobré být v dlouhodobém stresu. Má problémy bránit se mu. Pilulka vám od bolesti pomůže, ale potlačí pouze příznaky, nikoli příčinu. Pokud se organismus nedostane znovu do rovnováhy budete po tabletkách od bolesti sahat stále častěji.
Tělo vnímá stresovou situaci jako stav, kdy mu jde o přežití a v tomto okamžiku dělá vše proto aby přežilo. Krátkodobý stres může mít na organismus příznivý vliv – „nakopne“ organismus k dosažení vyššího a lepšího výkonu, zvyšuje látkovou výměnu a příznivě ovlivňuje i naše duševní schopnosti.
Dlouhodobý stres organismus unavuje, vyčerpává a oslabuje.
Bolest hlavy ze stresu – zažeňte ji léky
Běžně vám s tímto problémem pomohou volně prodejné léky v lékárnách. Problém je, pokud si váš organismus na účinnou látku přípravku zvykl a tabletky nezabírají. Další možností jsou léky na předpis, medikamenty na zastavení svalových kontrakcí nebo antidepresiva. Léky vyrovnají hladinu vašich hormonů, stabilizují hladinu serotoninu v mozku a pomohou vám vyrovnat se se stresem. Pokud jsou bolesti časté a silné lékař v první řadě provádí testy na vyloučení jiných příčin. Rentgen, CT, magnetická rezonance,… za bolestí hlavy může být i nádor na mozku, aneurysma (vyboulení stěně cévy v mozku) nebo mozková příhoda.
Jak se zbavit bolesti hlavy
Nemusíte vždy sahat po liekoch.S bolestmi hlavy se setkal každý člověk. Minimálně jednou za tři měsíce se s tímto problémem trápí přibližně 47 milionů lidí na světě. Existuje několik způsobů jak se jí rychle a jednoduše zbavit i doma.
- Masáž krku pomůže uvolnit napětí.
- Relax – odpočinek od každodenních starostí vám pomůže vyčistit si hlavu a přejít na příjemnější myšlenky.
- Teplé nebo studené obklady na hlavu a krk.
- Zjistěte příčinu vašeho stresu a řešte ji – existují různé techniky řízení stresu. Pomocí nich se naučíte jak zmírnit vnitřní napětí
- Kognitivní – behaviorální terapie – tato terapie je spojení dvou terapií. Kognitivní terapie je založena na principu způsobu myšlení, které může v organismu vyvolat zdravotní problémy (úzkost, depresi, stres, …). Úkolem behaviorální terapie je změna návyků, které souvisejí s onemocněním pacienta (pacient se vyhýbá situacím, které ho dostávají do stavů úzkosti a deprese, což může nepříjemně ovlivňovat jeho běžný život. Pacient se naučí jak zvládat a vyrovnat se s nepříjemnými pocity.) Je to i forma léčby deprese.
Akupunktura – alternativní léčba, jejíž účinky proti stresu (a tím pádem i proti bolesti hlavy) jsou obecně známe. Akupunktúrou si od bolesti hlavy můžete pomoci doma i sami. Mezi palcem a ukazováčkem na ruce je akupunkturní bod. Pokud na tento bod budete 30 sekund vyvíjet tlak bolest začne postupně ustupovat. Dejte prsty na ruce k sobě a jemně přejíždějte mezi palcem a ukazováčkem. Akupunkturní bod je mírně vypouklý. Nyní stačí už jen rozevřít prsty a na bod přitlačit palcem druhé ruky. Po 30 sekundách pusťte a opakujte totéž na druhé ruce.
Bylinky na bolest hlavy
Máta peprná – snižuje napětí a stres. Udělejte si šálek čaje z máty peprné, nebo si olejem z této rostliny potřete spánky. Bolest pomine do pár minut. Podle některých zkoumání je olej z máty stejně účinný jako léky proti bolesti hlavy.
Levandule – tato rostlina se v medicíně používá již staletí. Zmírňuje bolesti hlavy a pomůže vám rychle usnout. Účinky této rostliny mají silný relaxační účinek. Pokud vás trápí bolesti hlavy často, dejte si pár kapek levandulového oleje na zápěstí a každých pár minut přivoňte. Olej z levandule můžete použít i při aromaterapii.
Zázvor – je známý pro své protizánětlivé vlastnosti, ale velmi dobře účinkuje i na bolesti hlavy. Uvolňuje cévy a zlepšuje průtok krve.
Ginkgo biloba – čaj z listů ginkgo biloba rozproudí krev, zlepší průchodnost cév a pomůže vám uvolní vnitřní napětí způsobené stresem.
Na zvládnutí stresu si můžete také postupně přivykat. Pokud například pociťujete příznaky stresu při rozhovoru s cizími lidmi dejte si za úkol každý den se někoho cizího na ulici zeptat kolik je hodin. Tato nezávazná a krátká komunikace ve vás vyvolá zpočátku malý stres, ale vy a váš organismus ho zvládnete.
Kdy navštívit lékaře
I když bolest hlavy patří mezi běžné problémy, umí pěkně znepříjemnit život. Bereme ji jako běžnou součást našich životů, ale existují případy kdy je lepší vyhledat pomoc lékaře.
- Rychlý a neobvyklý nástup bolesti
- Bolest, která vás unaví a vyčerpá
- Bolest doprovázena horečkou, průjmem, zvracením, …
- Bolest hlavy způsobuje rozmazané vidění.
V těchto případech je návštěva lékaře rozhodně na místě ..
Nerozčilujte se nad každodenními problémy. Máte jen jedno zdraví a jeden život tak si ho užijte v celé jeho kráse. Stres je současným největším ničitelem zdraví populace na světě. Bolest hlavy je pouze jedním signálem stresu. Na vašem zdravý zanechává stopy, které mohou vaše zdraví vážně ohrozit …ale o tom v dalším článku.
Ptáte se
Jak vzniká bolest hlavy?
Bolestmi hlavy trpí ve světě v dnešní době velmi mnoho lidí, ale málo z nich zná pravé příčiny zvyku tohoto problému. Mezi nejznámější příčiny v dnešní době patří stres, mezi jiné příčiny patří nízká hladina cukru, nedostatek odpočinku, jídlo či problémy s páteří. Více informací naleznete pod nadpisem ,,Bolest hlavy má mnoho příčin“.
Jak zabránit a porazit bolesti?
Nejlepší prevencí proti bolestem hlavy je vyhýbání se stresu pokud se nejedná o jiné příčiny těchto bolestí. Na bolest hlavy z krátkodobého hlediska pomáhají volně prodejné léky dostupné běžně v lékárnách, ale z dlouhodobého hlediska to nic neřeší. Na bolest hlavy pomáhají bylinky jako levandule či máta peprná. Nezapomínejte ani na masáž, relax či obklady na hlavu a krk.
Jak na bolest hlavy po kocovině?
Na bolest hlavy po kocovině pomáhá příjem dostatku tekutin, také nezapomínejte ani na vitaminy v podobě čerstvé ovocné či zeleninové šťávy. Pomoci vám může i zázvorový čaj či izotonické nápoje.
Bolí vás hlava v těhotenství či ve stresu?
Pokud jste těhotná a dlouhodobě vás trápí bolesti hlavy, měli byste dbát na dodržování několika zásad. Měli byste si zajistit vyváženou stravu, fyzickou aktivitu, vyhýbání se stresovým situacím, dostatečný a kvalitní spánek.
Co se týče stresu, nejúčinnějším způsobem je vyhýbání se stresovým situacím v co největší míře. Podobně jako v těhotenství, i během stresu byste měli dbát na vyváženou stravu, dostatečný a kvalitní spánek, přísun vitaminů a minerálních látek, jako je např. hořčík.
Vybrané zdroje: