Dnešní moderní doba s sebou přináší psychické problémy, které mohou v některých případech vyústit například až do problémů se spánkem. V takových případech by měl jedinec sáhnout po účinné léčbě, kterou může dosáhnout užíváním buď výživových doplňků nebo léků na spánek. Drtivá většina léků na spánek je však výlučně dostupná pouze na lékařský předpis, takže doporučujeme zajít za lékařem, který Vám doporučí nejvhodnější řešení na Váš konkrétní problém. V tomto článku si blíže rozebereme lék na spánek zvaný Zopitin, který si také bez lékařského doporučení nepořídí.
Obsah článku
Co je to Zopitin?
Jak jsme již v úvodu zmínili, Zopitin představuje lék na spánek, který si pořídíte pouze s lékařským předpisem. Vzhledem ke svému poměrně silný účinek ho nedoporučujeme užívat v situacích, kdy Vaše problémy se spánkem nedosahují výraznější intenzitu. Samotný Zopitin obsahuje léčivo zopiklon, které je zodpovědné za podporu léčby poruch spánku. Zopiklon bychom mohli připodobnit skupině látek zvaných benzodiazepiny.
Zopiklon je tedy látka, která pozitivním způsobem ovlivňuje k léčbě nespavosti, a právě proto je obsažena v léku Zopitin. Zopitin jako lék na spánek se předepisuje hlavně pro krátkodobou léčbu nespavosti. Je vědecky prokázáno, že jeho účinek nastupuje po 15-20 minutách po jeho užití. Jaké jsou tedy další účinky tohoto léku na spánek?
- Obecně ovlivňuje centrální nervový systém.
- Je také známo o tomto přípravku že podporuje usínání.
- ZOPITIN mimo jiné zajišťuje nepřerušovaný spánek.
- Následkem již zmíněných účinků je tedy eliminace pocitu vyčerpání a nevyspalostí.
Jak je možné vidět, Zopitin Vám může pomoci zejména při problémech týkajících se spánku. Někteří lidé, kteří trpí chronickou nespavostí ( insomnií ) znají závažnost tohoto problému velmi dobře, a tudíž jsou si vědomi toho, že dlouhodobě je nemožné fungovat se špatným spánkem. Proto existuje mnoho léků, které jsou určeny na problémy tohoto charakteru, z nichž jedním je i Zopitin.
Kdy neužívat tento lék?
Tak jako každý lék, ani Zopitin není v tomto ohledu jiný a také nám nabízí relativně širokou škálu kontraindikací. V následujících řádcích si vysvětlíme, kdy není vhodné užívat tento lék na spaní, protože důsledkem neznalosti těchto informací mohou být i závažné zdravotní komplikace různého druhu. Právě z tohoto důvodu je nutné zmínit následující:
- V případě alergie na kteroukoli látku, která je obsažena v léku Zopitin je nevhodné užívat tento lék, protože to může způsobit zdravotní problémy.
- Pokud trpíte závažnou svalovou slabostí ( myasthenia gravis ), užívání Zopitinu není pro Vás vhodnou volbou.
- Také byste měli vyloučit možnost užívání Zopitinu v případě pokud se u Vás vyskytuje spánkové apnoe (dýchací problémy během spánku – zejména krátké zastavení dechu).
- Zdravotní potíže týkající se respirační soustavy Vám také zabraňují v užívání tohoto přípravku, protože látky v něm obsažené mohou mít negativní vliv na tento problém, který se u Vás již vyskytuje.
- Důležité je nezapomenout na správnou funkci jater, která je nezbytná pro možnost užívání Zopitinu. Z důvodu, že játra není tímto přípravkem obcházena, je nutné aby byla plně funkční v každém organismu, ve kterém se Zopitin vyskytne.
Jelikož přípravek Zopitin bez lékařského doporučení a předpisu neseženete, úkolem lékaře by mělo být seznámení se zmíněnými situacemi, kdy není vhodné užívat tento lék. V případě, že užíváte nějaké jiné léky, a chystáte se v tom pokračovat i v době, kdy budete užívat Zopitin, nezapomeňte o tomto faktu informovat svého ošetřujícího lékaře, který zváží vhodnost paralelního užívání. Vzpomínáme to z toho důvodu, protože látky obsažené v lécích se nemusí nést, resp. mohou zesílit účinek jeden druhého, a aby Vaše léčba byla efektivní, je třeba nezanedbat ani tyto faktory, které ji mohou negativně ovlivnit.
Vedlejší účinky léku na spaní Zopitinu
Obecně lze říci, že většina léků na spánek s sebou přináší i nežádoucí vedlejší účinky z pohledu dlouhodobého užívání. Avšak možná se ptáte, zda existují vedlejší účinky i pro lék na spánek Zopitin. Ano, existují. Je důležité je proto znát, abychom případně mohli zvážit, zda vůbec začít tento lék užívat. Dokonce můžeme vedlejší účinky tohoto léku i kategorizovat do skupin z hlediska četnosti výskytu. Jaké jsou tedy nejčastější vedlejší účinky v případě tohoto léku?
Časté nežádoucí účinky
Tyto účinky se vyskytují v průměru u více než 1 pacienta ze 100, což není zase horentní číslo, proto se nemusíte obávat, že by se okamžitě tyto negativní dopady na Vaše tělo měli projevit.
- Hořká nebo kovová chuť v ústech.
- Sucho v ústech
- Únava hned ráno po užití Zopitinu .
Méně časté nežádoucí účinky
Jak jsme zmínili při častých vedlejších účincích, celkový výskyt těchto nepříznivých dopadů na naše tělo není velmi frekventovaný, a tudíž pacient se v podstatě nemusí příliš obávat, pokud se rozhodl zvolit si, nebo už užívá, lék Zopitin. Můžeme tedy říci, že méně časté vedlejší účinky postihují v prům méně než 1 pacienta ze 100, což představuje velmi minimální šanci, že se konkrétně u Vás projeví. Vyloučit je však jednoduše nelze.
- Noční můry
- Neklid
- Bolest hlavy a závratě
- Nevolnost, zvracení a poruchy trávení
- Únava
Vzácné nežádoucí účinky
V tomto případě je šance na výskyt určitých negativních dopadů na Vaše tělo ještě mnohem nižší, zanedbatelná oproti výše uvedeným dvěma kategoriím.
- Obecné alergické reakce – vyrážka, svědění
- Psychiatrické poruchy – podrážděnost, agresivita, zmatenost, deprese
- Poruchy nervového systému – halucinace, amnézie
- Jiné – snížené libido a zhoršení nespavosti
Velmi vzácné nežádoucí účinky
- otok obličeje, rtů, hrdla nebo jazyka
- anafylaktické reakce
- mírné až středně závažné zvýšení hladin sérových transamináz nebo alkalické fosfatázy
Neznámé vedlejší účinky
- neklid, hněv, neobvyklé chování
- náměsíčnost
- závislost a abstinenční syndrom
- porucha koordinace pohybů a svalová slabost
- dvojité vidění
Obecně můžeme říci, že vedlejší účinky v případě Zopitinu se vyskytují obvykle na počátku léčby, a přímo úměrně se snižují se sníženou dávkou. V neposlední řadě je velmi podstatné podotknout i skutečnost, že pokud se u Vás projeví jakékoli vedlejší účinky, a tedy i takové, které ještě lékaři nepozorovali, doporučuje se ihned kontaktovat lékaře nebo lékárníka, který Vám poradí, jak dál, resp. jak se daných vedlejších účinků zbavit.
Závislost na Zopitine
Odborníci se shodují na tom, že v případě, že plánujete léčit Vaše spánkové poruchy, a chcete sáhnout právě po tomto přípravku na lékařský předpis, je vhodné, aby léčba netrvala příliš dlouho. To znamená, že Vám lékař obvykle nasadí krátkodobou léčbu, která je v případě Zopitinu doporučená. Pokud by pacient užíval tento lék na spánek delší dobu, mohlo by se stát, že by si postupně vybudoval závislost, což je pro každého pacienta nežádoucí efekt.
Možná se však nyní ptáte na konkrétní čas, během kterého byste měli Zopitin užívat. Je prokázáno, že nejefektivnější podpora léčby Vašich poruch se spánkem by měla trvat přibližně 2 týdny. Nicméně někteří odborníci zastávají názor, že by neměl být problém, pokud budete Zopitin užívat až 4 týdny. Jakékoliv překročení této doby léčby může vyvolat další zdravotní komplikace, ale hlavně si můžete vybudovat závislost na tomto léčivu. Tomu se však chceme vyhnout.
Na druhé straně však může být zajímavým fakt, že pokud byste i Zopitin užívali déle než například 4 týdny, neměly by se na Vašem organismu projevit jakékoliv příznaky z vysazení, což někdy není možné říci o jiných přípravcích pro léčbu poruch spánku. Jedná se zejména o léky, jejichž obsahem jsou látky patřící do skupiny tzv. benzodiazepinů.
Abstinenční příznaky
Není však vyloučeno, že v závažných případech se mohou ojediněle vyskytnout i abstinenční příznaky po ukončení užívání přípravku – musíme podotknout, že obecně se abstinenční příznaky určitého návykového přípravku projevují až, pokud pacient ukončil užívání konkrétního léku. Pokud jste tedy přestávali užívat potenciálně návykový lék postupně, čili v určitém časovém horizontu, tehdy by se neměly projevit jakékoliv další komplikace. Jedná se zejména o následující abstinenční příznaky:
- derealizace
- depersonalizace
- hyperakuze
- znecitlivění a pálení končetin
- přecitlivělost na světlo, hluk a fyzický kontakt
- halucinace nebo epileptické záchvaty
Závislost je obrovským problémem, který se nemusí projevovat pouze v závislosti na drogy a jiné návykové látky. Návykovou látkou mohou být i různé léky, nejčastěji jsou to léky na spánek, jejichž obsahem jsou látky, které tuto závislost právě podněcují. Není to tedy lék v pravém slova smyslu, který vyvolává závislost, ale látky, které jsou jeho obsahem. Platí to podobně i v případě alkoholu a jiných návykových látek.
Příznaky z náhlého vysazení
Na rozdíl od abstinenčních příznaků se příznaky z náhlého vysazení liší tím, že se jedná o náhlé přerušení léčby. To znamená, že se nejedná o postupné snižování dávky konkrétního léku, a tudíž platí to iv případě léku na spánek Zopitin. Chtěli bychom Vám představit ty nejčastější příznaky z náhlého vysazení, abyste měli možnost již předem vědět, o jaké jde, pokud se náhodou u Vás konkrétně projeví. Tato informovanost Vám zajistí to, že lékař bude moci lépe a efektivněji nastavit kroky sloužící k eliminaci těchto příznaků.
Odborníci a výzkumy prokazují, i vzhledem ke zkušenostem pacientů užívajících tento lék na spaní, že je poměrně velká šance, že pokud se například Vaše symptomy spánkových poruch už vytratily, a Vy se rozhodnete náhle ukončit užívání Zopitinu, Vaše původní poruchy se spánkem se mohou znovu vrátit, a to ještě ve větší intenzitě. Je důležité tedy v každém případě nepodcenit postupné vysazování v podstatě jakéhokoliv léku na spánek. Tímto si jen Vy sami pomůžete do budoucna v tom ohledu, že se Vaše poruchy spánku už nevrátí.
Zopitin u těhotných a kojících žen
Těhotenství představuje období života ženy, ve kterých se mohou střídat krásné chvilky, ale i čas s různými poruchami psychiky. Problémy se spánkem u žen během těhotenství nejsou výjimečné. Nakolik je tělo ženy během tohoto období vystavovány poměrně velkému tlaku a stresu. Dbejte proto na celkovou duševní hygienu a správnou životosprávu. V tomto období se lékaři shodují, že žena by neměla užívat léky, které nejsou založeny na přírodní bázi, a to z toho důvodu, že to škodí nejen zdraví samotné matky, ale i dítěte.
Co se týče přípravku na spánek Zopitin, odborníci jeho užívání u žen během těhotenství rozhodně nedoporučují, a to hned z několika důvodů. Účinná látka zopiklon, která je vlastně obsahem tohoto přípravku, prochází placentou, a tedy dostává se ik samotnému vyvíjejícímu se plodu.
Další důležitou informací pro všechny těhotné budoucí maminky je, že účinná látka v přípravku Zopitin může způsobit během posledního trimestru těhotenství nebo během porodu rozličné komplikace. Tyto se mohou vyskytnout hlavně později u novorozence.
- hypotermie
- hypotenze
- respirační deprese
Tytéž zásady platí i pro kojící maminku, nakolik se účinná látka zopiklon dostává i do mateřského mléka, neboť Zopitin užívá samotná maminka. Proč je tedy nevhodné užívání Zopitinu u matky i po porodu, resp. kojení? Důvod je prostý. Kojenec, jehož organismus se ještě vyvíjí, nemá naplno rozvinutý metabolismus, resp. ten trvá delší čas, a právě z toho důvodu látka zopiklon negativním způsobem ovlivňuje centrální nervový systém kojence ještě více. Depresivní účinek samotné účinné látky v Zopitine se může projevit ještě dokonce v silnějším charakteru právě během laktace.
Zopitin a jeho užívání u dětí
Lékaři se shodují, podobně jako u těhotných a kojících žen, na tom, že účinky Zopitinu na dětský organismus nejsou velmi příznivé. Jelikož zopiklon jako účinná látka by mohla být připodobněna benzodiazepinům, čili skupině látek, které výrazným způsobem podněcují závislost, neměli byste Vašim dětem dát užívat Zopitin.
Dětský organismus je obecně považován za nejnáchylnější, co se týká vybudování si závislosti, a proto mějte na zřeteli tuto důležitou informaci. Co se týče užívání tohoto léku dětmi, nedoporučuje se také ani jeho užívání u starších dětí, řekněme v pubertálním nebo postpubertálním věku.
Zopitin – jeho dostupnost a formy
Zopitin, jak jsme se už i v úvodu zmínili, je lék na spánek, který si bez lékařského předpisu nepořídí. Ve většině případů právě lékař určuje množství účinné látky potřebné k léčbě Vašich problémů. Pokud Vám již Váš ošetřující lékař předepsal Zopitin, tak v tomto případě máte na výběr několik možností v Slovenské lékárnách.
- Můžeme říci, že v našich lékárnách si pacient zajistí Zopitin se stejným množstvím účinné látky, avšak rozdílný je samotný počet tablet v balení. Všechna balení Zopitinu obsahují 7,5 mg účinné látky zopiklonu.
- Rozlišujeme tedy následující varianty tohoto léku na spánek: 10 tabletové , 20 tabletové a 30 tabletové balení.
- Je tedy na Vás, které balení si vyberete. Doporučujeme však brát ohled i na dobu léčby, kterou Vám doporučil lékař, a taktéž i na intenzitu Vašeho onemocnění.
Nejčastější otázky o Zopitine – léku na spánek
Co je to Zopitin?
Zopitin je lék určený k léčbě Vašich poruch spánku, který si pořídíte na lékařský předpis. Obsahem tohoto přípravku je účinná látka, která slouží zejména k již zmíněnou léčbu poruch spánku, avšak můžeme říci, že existují i její další příznivé vlivy na náš organismus. Více informací naleznete v tomto článku pod nadpisem ,,Co je to Zopitin?“.
Má Zopitin nějaké vedlejší účinky na můj organismus?
Tento lék na spánek je specifický i tím, že jeho vedlejší účinky můžeme dělit do několika skupin podle frekvence jejich výskytu. Pokud chcete vědět více užitečných informací, doporučujeme Vám přečíst pasáž v tomto článku pod nadpisem ,,Vedlejší účinky léku na spaní Zopitin“.
Jak je to se závislostí, protože většinou je negativem léků k léčbě spánkových poruch častý výskyt projevů závislosti?
Ano. Myslíme, že nebudete příliš nadšeni v tomto ohledu. Přípravek Zopitin není výjimkou v oblasti léků na spánek. Jedinec může rovněž setkat s různými příznaky signalizujícími, že si vybudoval závislost na Zopitine. Pokud byste chtěli vědět více informací ohledně této problematiky, neváhejte si přečíst text pod nadpisem ,,Zopitin a závislost“.
Jak je to s těhotenstvím a kojením v případě užívání Zopitinu na poruchy spánku?
Jelikož Zopitin obsahuje účinnou látku, kterou bychom mohli připodobnit benzodiazepinům, a tyto jsou charakteristické svými účinky podněcují závislost, tak odborníci nedoporučují užívání tohoto přípravku, pokud jste těhotná nebo kojíte. Pokud budete tuto zásadu respektovat, uděláte dobře nejen sobě, ale i samotnému dítěti, neboť účinky látky v Zopitine na něj neovlivňují příliš pozitivně. Více informací v tomto článku pod nadpisem ,,Zopitin u těhotných a kojících žen“.
Mám dítě, které trpí poruchami spánku, může mu lékař nasadit léčbu přípravkem Zopitin?
Podobně jako v případě těhotných a kojících žen, ze stejných důvodů je nepřípustné užívání tohoto léku iu dětí. V tomto případě je vhodné raději sáhnout spíše po výživových doplňcích, které bývají založeny většinou na přírodní bázi. Přírodní medicína prostě Vašemu dítěti nemůže uškodit. Více informací naleznete v textu pod nadpisem ,,Zopitin a jeho užívání u dětí“.
Je možné se Zopitin i předávkovat?
Ano, je to možné. Závažnost projevů předávkování je závislá na dávce. Předávkování obvykle není život ohrožující, ale jen v případě, pokud není kombinované s jinými látkami, které tlumí centrální nervový systém (včetně alkoholu). Další rizikové faktory, jako jsou například onemocnění a oslabený stav pacienta, také přispívají k závažnosti příznaků. Jen velmi zřídka však mají fatální následky. Řešením je odstranění zopiklonu z těla co nejdříve. Respektive je důležité zabránit jeho vstřebání, například užitím aktivního živočišného uhlí.
Je Zopitin dostupný i v Slovenské lékárnách, pokud ano, v jakých formách?
Ano, je. Důležité je také říci, že si pacient může vybrat z několika alternativ, které však obsahují stejné množství účinné látky. Více informací naleznete v tomto článku pod nadpisem ,,Zopitin – jeho dostupnost a formy“.
Vybrané zdroje: