Nechutenství nebo jinak i nechutenství může být jedním ze symptomů, při kterém člověk najednou přestává přijímat potravu. Většinou bývá také doprovázeno nevolností. Na jedné straně může jít o příznak, který se běžně vyskytuje u mnoha jiných onemocněních, stejně se může jednat o specifické chorobné stavy, jakými můž být chronické záněty, nádorová onemocnění, které přímo tu část mozku, v němž vznikají impulsy pro hlad či sytost. Pokud však nechutenství vyvolávají především psychické příčiny, jde o mentální onemocnění, které známe i pod názvem mentální anorexie.
Obsah článku
Nechutenství může být příznakem jiné nemoci
1, Infekce
Pokud momentálně trpíte infekčním onemocněním, nechutenství se může objevit jako jeden ze doprovodných symptomů. Ty jsou často doprovázena rovněž horečkami. V takových případech postiženou osobu raději nenuťte do jídla, důležitější je, aby měl zajištěn pravidelný a dostatečný příjem tekutin. V postupném procesu léčby se znovu vrátí i chuť k jídlu. K nechutenství dochází zejména při infekcích, které zasahují trávicí ústrojí a doprovázeny je většinou nevolnostmi až zvracením.
2, Srdeční poruchy
Nechutenství také ve většině případů doprovází selhávání pravé komory srdeční, v důsledku čehož nastává nežádoucí hromadění krve v žilách av trávicím traktu. To ve finále vede ke snížené chuti k jídlu a omezené je i vstřebávání potřebných živin z potravy.
3, Imunita bojující sama proti sobě
Autoimunitní onemocnění se stejně projevují sníženou chutí k jídlu, které jsou doprovázeny zánětlivými procesy se zánětlivými. Dejte si v tomto směru pozor zejména na náznaky selhávající jater, ledvin nebo chorob trávicí trubice (slinivky, střev, žaludku, jícnu).
4, Psychické problémy
Nechutenství však není jen otázkou onemocnění projevujících se pouze na úrovni tělesné. Nechutenství může být stejně způsobeno hlubokými psychickými defekty, depresí, úzkostnými stavy, které většinou vyústí do anorexie, ale na druhé straně za ním klidně může být i nadměrné užívání nebo nevhodné kombinace přílišného množství různých druhů léků.
Anorexie
Anorexie nervosa je vážná porucha příjmu potravy, která má za následek nezdravý, rychlý a často velmi nebezpečný úbytek váhy. Nejvíce zasaženou skupinou populace jsou právě ženy v adolescentním věku, ale postihnout může i ženy a muže různých věkových kategorií.
Pro anorexii je typické odmítání potravy a touha po štíhlé postavě, která končí vyhublostí a podvýživou. Ve svých očích se ale nemocný člověk vidí stále příliš silný a rozpoznat ji včas nebývá vůbec jednoduché. Její následky jsou závažné av extrémních případech končí i smrtí. Léčba vyžaduje pacientovu spolupráci a ochotu, což nebývá lehké a počítá se na roky.
Postižená osoba odmítá udržovat zdravou tělesnou hmotnost, protože má o sobě, své váze a tělesném zjevu zkreslené postavy, které vidí přirozeně jako obézní přičemž bojují s panickým strachem z dalšího narůstání hmotnosti. V dnešní kultuře posedlé fyzickým zjevem se mnozí z nás obávají své váhy a vzhledu vlastní postavy, pokud však trpíte anorexií, jste ochoten jít do extrému jen proto, aby vaše tělo odpovídalo požadovaným, vámi vytvořeným normám.
Držíte hladovku, možná jste také propadli pohybové obsesí, možná jste začali užívat léky, projímadla, možná se snažíte samovolně vyvolat zvracení po jídle. Neustále vás pronásledují myšlenky o dietě, nemáte více energie na aktivity, vaši rodinu, přátele. Život se stává neúprosnou snahou o štíhlou linii a intenzivně hubnutí. Ale bez ohledu na to, jak hubený jste, nikdy to není dost.
Nepleťte si anorexii s bulimií
Mnoho lidí si stále zaměňuje bulimii s anorexií. Pro ujasnění jsme pro vás níže porovnali fakta o těchto dvou onemocněních a sami tak můžete zpozorovat rozdíl:
- Poruchy příjmu potravy
Anorexie – obava z nárůstu hmotnosti, kvůli čemuž se postižená osoba vyhýbá konzumaci jídla, týká se hlavně žen ve velmi mladém věku.
Bulimie – pacienti procházejí cyklem přejídání, po kterém následuje zvracení, kvůli následnému strachu z nárůstu hmotnosti. Onemocnění se týká stejně týká žen v mladém věku.
- Psychologické příznaky
Anorexie – posedlost potravou, hmotností a štíhlou postavou, extrémní strach z přírůstku hmotnosti, nutkavé cvičení, deprese a úzkost, nízké sebevědomí
Bulimie – posedlost jídlem, hmotností, extrémní strach z přírůstku hmotnosti, nutkavé cvičení, deprese a úzkost, nízké sebevědomí
- Fyzické symptomy
Anorexie – extrémně nízká váha a nezdravá postava, fyzická slabost, zhoršení a dysfunkce orgánů, ztráta menstruace, ztráta paměti, pocit slabosti. bulimie – méně zjevný úbytek váhy, fyzická slabost, zhoršení a dysfunkce orgánů, nepřítomnost menstruace, ztráta paměti, pocit slabosti, zřetelné poškození ústní dutiny.
- Vztah k jídlu
Anorexie – vyhýbá se jídlu, často jde o půst nebo omezující diety, utajení stravovacích návyků
Bulimie – prochází obdobími přejídání a tzv. očistou (obvykle zvracením nebo používáním léků vyvolávajících vyprazdňování)
- Příčiny
Anorexie – žádná oficiální příčina, může se týkat kultury, rodinného života / historie, stresových situací
Bulimie – žádná oficiální příčina, může se týkat kultury, rodinného života / historie, stresových situací
- Léčba
Anorexie i bulimie mohou vyžadovat hospitalizaci, ambulantní nebo ústavní léčbu. Dietologové, lékaři, terapeuti a psychiatři jsou často v obou případech součástí léčby.
Příčiny vyvolávající nechutenství
Příčiny můžeme rozdělit do dvou kategorií:
- Fyzické příčiny nechutenství mohou být různé. Může se jednat o příznak závažnější nemoci, může se jednat o nádorové onemocnění, selhávání důležitých životních orgánů – srdce, jater a ledvin, nebo se může jednat o autoimunitní choroby nebo onemocnění trávicího traktu. Za nechutenstvím se může skrývat nadměrná spotřeba léků, jejichž vzájemné působení má vliv na chuť k jídlu.
- Psychické příčiny ovlivňující chuť k jídlu jsou faktory jako vyčerpání organismu, úzkostné stavy, deprese, právě prožívané psychicky náročného životního období av neposlední řadě porucha příjmu potravy – anorexie.
Domácí léčba a nechutenství
Při ztrátě chuti k jídlu je dobré zaměřit se na svou stravu a její obsah. Ten by měl být vyvážený, abychom přijímali dostatek vitamínů a minerálních látek. V opačném případě pomohou potravinové doplňky. Doporučuje se hlavně omezení černé kávy, bílého cukru, kravského mléka a bílé mouky. Chuť k jídlu dokáží navrátit i různé bylinky, esenciální oleje a koření. Takovou schopnost však mají i potraviny jako zázvor, česnek, pomeranč, grep a jablko.
Buďme k sobě upřímný většinu obyvatelstva trápí opačný problém a tedy nadměrné přejídání a uždibování z dobrot i když nejsme zrovna hladoví. Existují však i typy lidí kterým třeba k jídlu trochu dopomoci. Využít k tomu můžete účinky hořce žlutého, mateřídouška, puškvorce obecného, Švédských kapek.
Nechutenství u dětí
Děti bývají často ve výběru jídla vybíravý, většina dobrot, kterou jim uvaříme jim nechutná, případně část z použitých potravin, nelíbí a tak na talíři vznikají precizní vytříděné hromádky nedojedeného jídla. Nechutenství však může být i předzvěstí nemoci. Pokud dítě odmítá jídlo, třeba mu zajistit alespoň dostatek tekutin, dávejte mu malé porce jídla a vynechte sladkosti. Jako doplněk stravy může být vhodný i dýňový olej.
Pokud děti delší dobu jedí málo nebo téměř vůbec nic – mluvíme o nechutenství. Krátké fáze nechutenství jsou často začátkem dětské nemoci, chřipkové infekce nebo žaludeční střevní infekce. Tyto reakce jsou velmi smysluplné, protože tak tělo mobilizuje své síly na obranu proti skutečné nemoci a už nevydává energii na přeměnu potravy.
Malá chuť k jídlu, malá chuť do života
Pokud vyloučíme jakékoliv jiné zdravotní důvody, které mohou dítě vést k nechutenství, mají dlouhodobě přetrvávající izku chuť k jídlu a pomalu hubnou. Můžeme vzít situaci do vlastních rukou a pokusit se organizovat výlety, malé dobrodružství, aktivity, které vyčerpané dítě přivedou k přirozenému hladu, ale důležité je pro zdravě stravující se děti i láskyplné rodinné zázemí, blízký, důvěrný a upřímný vztah s rodiči. Dítě by se mělo pokusit omezit počítačové hry, celodenní sledování televize a pasivní vysedávání doma.
Vyhledejte lékaře, jestliže:
- děti jedí velmi málo, odmítají své oblíbené jídla
- cítí se slabé, rapidně hubnou, jsou podrážděné
- stěžují na bolesti břicha
Co může pomoci:
- dítěti by mělo dostávat potřebný přísun živin – například denní dávku jedné čajové lžíce dýňového oleje nebo mandlového oleje
- zařadit do jídelníčku ovoce a zeleninu, pokud jej dítě odmítá, je třeba doplnit vitaminy jinak, ideálněrakytníkovým sirupem jednou denně v podobě jedné čajové lžičky
- nabídněte svému dítěti více jídla během dne, ale v menších porcích, přičemž se snažte zredukovat sladkosti na co nejnižší možné minimum, jak je náhradu můžete použít sušené ovoce, také zcela vynechejte uzeniny, které stejně jako sladkosti dětem energii zbytečně ubírají a zatěžují trávení i organismus .
Nechutenství seniory
Nechutenství je časté nejen u nejmladší části populace, ale rovněž u té nejstarší. Až 80% lidí starších nad 60 let trpí ztrátou chuti k jídlu. Může to být způsobeno tím, že se stárnutím slábnou smysly a tedy i vnímání vůní a chuti jídel. Dalšími důvody mohou být zažívací potíže, problémy s polykáním, problémy se zuby nebo s orgány trávicího ústrojí. Senioři jsou ohroženi sociální izolací az ní vyplývajícím smutkem, depresí. Na dostatek přijímané potravy je potřeba dohlížet i u lidí trpících demencí.
Strava by měla zohledňovat zdravotní stav konkrétního člověka. Je vhodné podávat oblíbené jídla, zkoušet nové recepty, vhodně upravit konzistenci stravy – menší kousky či jídlo namixovat, nastrouhat. Příjemná atmosféra, dostatek pití a času k sežrání pokrmu jsou vhodnými kroky, jako jídlo zpříjemnit. V případě hrozící podvýživy je dobré obrátit se na lékaře nebo nutričního terapeuta.
Špatné návyky jsou zdrojem obtíží
- oslabení imunity
- špatně hojení ran
- ochabující svalstvo
Staří lidé často zejména pro své zlozvyky ztrácejí chuť k jídlu. Mezi časté důvody však patří také faktory přidružené k vysokému věku jako jsou chronické nemoci, užívání určitých léků, nepříjemnosti spojené se zubním ústrojím (potíže se žutím, polykáním). Senioři také často špatně snášejí pobyt v nemocnici i ten může vést k nechutenství a následnému nedostatku živin v těle.
Faktory vedoucí k podvýživě
- striktní diétování – zákaz solení, konzumace tuků, cukrů, nepřiměřený a přísný dietní režim může být důvodem vzniku podvýživy
- strava bez nápadu – nejhorší kombinací je zřejmě jednotvárná a zároveň nekvalitní strava, která umí v organismu nadělat pořádnou „neplechu“
- sociální izolace – staří lidé, kteří žijí sami a opuštění často neradi vaří, protože ztrácejí chuť nejen k jídlu, ale i do života
- depresívne stavy – může vzniknout i ze samotné sociální izolace, depresivní stavy však obecně vedou ke ztrátě chuti k jídlu
- alkohol – nadměrná konzumace alkoholu může narušit trávicí procesy, lidé ve vyšších stádiích alkoholismu si dokonce začínají nahrazovat jídlo alkoholem
Nechutenství u těhotných žen
Nevolnost a nechutenství části patří mezi první příznaky těhotenství. Příčinou je (jak jinak) rozbouřená hladina hormonů, která doprovází první trimestr. Tyto ranní příznaky těhotenství mívají většinou jen přechodný charakter, avšak v žádném případě se jejich nedoporučuje podceňovat. Běžně dochází ke snížení chuti k jídlu v prvním trimestru těhotenství, když mnoho žen trpí nevolnostmi.
Doplňujte si vitamíny
Pokud kvůli nechutenství vyřadíte určité potraviny, měli byste za ně najít náhradu:
- pokud přestanete jíst maso, budete potřebovat více bílkovin – konzumujte více sóji, sýrů nebo vajíček
- pokud přestanete jíst pečivo – jezte více rýže
- nezapomínejte ani na výživové doplňky v podobě potřebných minerálů jako jsou zinek, hořčík a železo
Nechutenství vás může provázet během celého průběhu těhotenství a jeho průběh a projevy jsou u každé ženy velmi individuální. Chutě těhotných žen jsou nevyzpytatelné a snadno měnitelné, proto náhlé změny v jídelníčku nejsou ničím překvapujícím.
Nejčastěji kladené otázky:
Jak léčit nechutenství?
Nechutenství přichází ruku v ruce s úzkostnými psychickými stavy, ale nechuť k jídlu může vyvolat i užívání jiných léčiv, přípradě může být doprovodnou reakcí jiného vážného onemocnění. Proto se samotná léčba soustřeďuje zejména na odstranění primární nemoci, jejíž nechuť k jídlu je jen průvodním jevem. Návštěvu lékaře třeba zvážit v případech, kdy se nechutenství u člověka prohlubuje a přetrvává déle než sedm dní nebo jej v horším případě doplňuje zvracení, průjem, bolesti břicha a nepřiměřený úbytek váhy.
Kdy jít k lékaři?
Pokud nechutenství trvá delší dobu a pozorujete zjevný úbytek váhy, přičemž domácí léčba nezabírá, navštivte svého obvodního lékaře, který vám doporučí další způsob léčby.
Jak nechutenství předcházet?
Pokuste se nejíst o samotě, ale vařit pro více lidí najednou a udělat z toho příjemnou událost a pozvat tak kamarádů nebo rodinu na společný oběd, či večeři. Pomoci může i malý přípitek před jídlem, který má tendenci probudit hlad. Lidé, kteří jsou zvyklí konzumovat menší porce mohou zvýšit obsah živin v jídle přimícháním výživových doplňků.
Jak nechutenství překonat?
Pro léčbu ztráty chuti k jídlu existují volně dostupné vitaminy (hlavně vitamin B) a čaje, které podporují apetit. Obecně se z přírodních léčiv doporučuje konzumace kyselého ovoce, zázvoru, koriandru a česneku. Je lepší jíst v malém a častěji. Chuť k jídlu podporují sportovní aktivity a čerstvý vzduch.
Jak odstranit nechutenství ze svého života?
Nutné je dopřát si na jídlo dostatek času a prostoru, nebýt ve stresu, nejíst rychle, ale jídlo důkladně přežvýkat a sníst ho v klidu. Vařte si své obvľúbené jídla, snažte se vařit nové recepty a osvěžit své stravovací návyky.
Vybrané zdroje:
- https://www.mojezdravi.cz/priznaky/nechutenstvi-3424.html
- https://hubnuti-dieta-a-zdrava-strava.zdrave.cz/priciny-nechutenstvi-a-jeho-lecba/
- http://www.vyzivavchorobe.sk/vyziva-dospelych/aktuality/detail/zprava/podvyziva-seniorov-zavazny-problem-s-ktorym-je-mozne-uspesne-bojovat/
- https://www.abctehotenstvi.cz/txt/nechutenstvi-a-nevolnost
- https://www.maminkov.cz/tehotenstvi/priznaky-a-nevolnost/nechutenstvi.html
- https://www.helpguide.org/articles/eating-disorders/anorexia-nervosa.htm/
- https://www.diffen.com/difference/Anorexia_Nervosa_vs_Bulimia_Nervosa