Říká se, že spánek je základem života. Jde o starou známou pravdivou zásadu, která dává smysl. Protože to, jak kvalitně a dlouho se vyspíme se následně odrazí na koncentraci či množství energie následující den. Mnoho lidí má problémy se spánkem, resp. trpí nespavostí, kterou odborně nazýváme insomnie. Slyšeli jste však také o pojmu hypersomnie? Hypersomnie začíná být stále častějším problémem, který trápí množství lidí a znemožňuje jim normálně fungovat během dne. Pojďme se na tento problém společně podívat.
Obsah článku
Co je to hypersomnie?
Hypersomnie představuje zdravotní stav, který je charakteristický nadměrnou ospalostí během běžného dne. Jde o velmi nepříjemný problém, protože pacienti se cítí unaveně i po dlouhém a kvalitním spánku. Pojem hypersomnie je ve velké míře spojen se spánkem, ale v opačném garde jako častější problém zvaný insomnie (nespavost). Možná jste se setkali také s jiným názvem pro hypersomnii, který se nazývá jinak i nadměrná denní spavost.
Hypersomnii zařazujeme z medicínského hlediska k poruchám spánku. Z odborného hlediska se tato nepříjemná zdravotní komplikace dělí na primární a sekundární hypersomnii. Sekundární je vyústěním jiného zdravotního problému, zatímco primární hypersomnie není zapříčiněna žádným jiným onemocněním nebo poruchou. Pokud tedy máte problém běžně fungovat během dne vzhledem k nadměrnou únavu nebo ospalost, neměli byste tento svůj stav rozhodne podceňovat, protože se může jednat také právě o hypersomnii.
Druhy a příčiny hypersomnie
Jak jsme již naznačili v předešlých řádcích, hypersomnii lze kategorizovat na primární a sekundární. Primární nevzniká v důsledku jiného zdravotního problému, přičemž sekundární je vždy výsledkem jiného onemocnění.
Pojďme porovnat oba druhy hypersomnie:
- Odborníci se shodují na tom, že primární hypersomnie je výsledkem problémů v systémech mozku, jejichž úkolem je regulovat spánek a schopnost probouzení se. Můžeme tedy říci, že tento druh hypersomnie je způsoben poškozením mozku.
- Sekundární hypersomnie je důsledkem zdravotních problémů způsobujících vyčerpanost, respektive únavu nebo deficit spánku. Příkladem může být spánkové apnoe, které ,,probudí hypersomnii“, protože tato porucha je typická i tím, že má pacient během noci problémy s dýcháním.
- Dokonce i některé léky mohou být zodpovědné za vznik nadměrné spavosti. Kromě toho může být za tento problém zodpovědný alkohol, případně drogy. Neméně častými spouštěči hypersomnie mohou být i problémy se štítnou žlázou, resp. její snížená funkce nebo poranění hlavy.
Kromě hlavních druhů hypersomnie je vhodné mluvit io jakýchsi podkategoriích, ke kterým patří:
- narkolepsie – představuje nadměrnou spavost spojenou s halucinacemi
- posttraumatická hypersomnie – vzniká zejména tehdy, pokud měl jedinec nehodu, v jejímž rámci se mu poškodil mozek
- idiopatická hypersomnie – dochází k nedostatečné regeneraci těla během spánku, přičemž není důležité, jak dlouhý byl spánek, pacient po probuzení pociťuje únavu a bolest hlavy
- recidivující hypersomnie – jde o nadměrnou spavost projevující se v přechodných obdobích, je pro ni typické pravidelné opakování
Jaké jsou nejčastější příčiny sekundární hypersomnie?
- hormony
- poruchy štítné žlázy
- tzv. únavový syndrom
- obstrukční spánkové apnoe
- AIDS
- těhotenství
- nádorová onemocnění
- chronické napětí
- přepracování
- schizofrenie
- depresivní stavy
- nadbytečný melatonin v krvi
- onemocnění týkající se trávicího traktu
- jiné psychické nemoci
Příznaky
Jak však zjistím, že trpím nadměrnou spavostí během dne? Hlavním nepřehlédnutelným příznakem typickým pro hypersomnii je neustálý pocit únavy během dne. Pokud máte během běžných aktivit neustálou potřebu si zdřímnout, může jít právě o problém s nadměrnou spavostí. Jedním z nejtypičtějších příznaků této poruchy spánku je i to, že únava neustává i po několika ,,zdřímnutí“. Pacienti trpící touto poruchou mohou mít i problém se vstáváním po dlouhých odpočinku nebo spánku.
Abychom mohli určitý stav nazvat hypersomniou, musí se jednat o příznaky vyskytující se delší dobu než měsíc. Kromě toho je důležité podotknout, že tento zdravotní problém vytváří stav, kdy převažuje spánek nad bdělostí. Máme na mysli časový úsek delší než 12 hodin. Hypersomnie se objevuje přibližně u 5% populace.
Jaké jsou další příznaky této poruchy?
- nedostatek energie
- podrážděnost
- pomalé myšlení nebo řeč
- úzkostné stavy
- nechutenství
- problémy s pamětí
- neklid a nervozita
Hypersomnie a její průběh
Základem nadměrné denní spavosti jsou nekontrolovatelné záchvaty spánku. Nekontrolovatelné usínání představuje snad nejnebezpečnější symptom. Objevuje se neočekávaně, přičemž člověk se takovému záchvatu nedokáže ubránit. Z hlediska délky trvání hovoříme o několikaminutovém stavu. Pokud se člověk nachází v málo nebezpečných situacích, nemusí se jednat na první pohled až o tak závažný problém. Největší problém nastává však tehdy, pokud člověk řídí určitý dopravní prostředek.
Nedoporučuje se proto odborníky, aby pacient trpící hypersomniou musel vykonávat činnosti vyžadující permanentní soustředěnost. Nadměrnou denní spavost určitě není radno podceňovat, protože pacienta mohou záchvaty překvapit při jakékoliv aktivitě. Hypersomnie tedy výrazným způsobem snižuje kvalitu života. Taková nadměrná spavost způsobuje člověku problémy nejen v osobní, ale i v profesní sféře. Velkým negativem, které tato porucha přináší je i náladovost, podrážděnost či agresivita, což opět může způsobit problémy v životě nejednoho jedince.
Existují situace, kdy je osoba náchylnější na rozvoj této poruchy? Ano, kromě již zmíněných onemocnění a poruch, jejichž důsledkem je hypersomnie můžeme hovořit také o kouření či pravidelném užívání alkoholu. Dbejte proto na prevenci. V každém případě je nutné odlišit vedlejší efekty některých léků, které způsobují nadměrnou únavu v případě vyčerpání, od hypersomnie.
Diagnostika
Doktor se podívá na vaše příznaky a zdravotní historii proto, aby vám správně věděl stanovit diagnózu. K určení toho, zda trpíte hypersomniou, může posloužit i fyzický test, kterým se zjišťuje vaše schopnost bdělosti. Kromě toho lékaři využívají různé testy, kterými dokáží jednoznačně diagnostikovat tuto poruchu.
- deník spánku – vaším úkolem bude sledovat délku vašeho spánku a časové období, během kterého jste v bdělém stavu, aby váš lékař dokázal zjistit spánkové návyky
- polysomnogram – jde o zařízení, které monitoruje aktivitu mozku, krevní tlak, pohyby očí, hladinu kyslíku a funkci vaší Respirační, je však třeba zůstat na noc v tzv. spánkovém centru
- krevní testy, CT, EEG (elektroencefalografie) – takovýmto způsobem může lékař zjistit hlavní příčinu hypersomnie, kterou trpíte
Hypersomnie a její léčba
V první řadě je důležité zajít k lékaři. Samotná léčba se může lišit v závislosti na příčiny hypersomnie. Množství léků určených k narkolepsii může hypersomnii efektivně léčit. Mezi takové léčiva řadíme například amfetamin, modafinil, případně methylfenidát. Jde o stimulanty, jejichž hlavním úkolem je pomoci pacientovi s udržením bdelejšieho stavu. Mimo jiné se mohou využít i antidepresiva.
Jak si můžete pomoci sami?
- změna životního stylu – je nutné přehodnotit zejména čas využit na relaxaci a odpočinek, to znamená, dopřejte si více času sami pro sebe
- meditace
- jóga
- pohodlný matraci a postel, na níž spíte
- pravidelný pitný režim a pravidelné stravovací návyky
- vyvážená strava – přísun co největšího množství pro tělo prospěšných vitamínů a minerálních látek
- zelený čaj – obsahuje hodně teinu
- pravidelná studená sprcha během dne – osvěžení vám určitě pomůže
- fyzická aktivita – dochází k vyplavování hormonů, které způsobují nabuzení a nakopnutí organismu
Apelujeme hlavně na prevenci, pokud však vykazujete všechny nebo alespoň mnohé příznaky hypersomnie, doporučujeme navštívit lékaře a začít s ním řešit váš problém. Myslete na kvalitu vašeho života, která se léčbou rapidně zlepší.
Zajímá vás
Co je to hypersomnie?
Hypersomnie nebo nadměrná denní spavost představuje poruchu spánku, která je typická nadměrným pocitem únavy během běžného dne, respektive běžných aktivit. Více informací naleznete pod nadpisem ,,Co je to hypersomnie?“.
Jaký je rozdíl mezi insomnií a hypersomniou?
Jde o protikladné onemocnění, respektive poruchy. Společné mají jen to, že jde o poruchy spánku. Insomnia představuje nespavost, zatímco hypersomnie nadměrnou denní spavost. Obě poruchy způsobují pacientům velké problémy a snižují kvalitu života.
Jak léčit hypersomnii?
Hypersomnii je ve většině případů nutné léčit s pomocí lékaře. Existují však i efektivní způsoby prevence této poruchy, které doporučujeme dodržovat. Více informací se dočtete pod nadpisem ,,hypersomnie a její léčba“.
Vybrané zdroje: