Člověk ve svém životě může pociťovat různé nepříjemné stavy, které mohou být i varovným signálem určitého onemocnění. Bolesti hlavy, bolesti křížů či pocit na zvracení, nevolnost, případně omdlévání. Jak již samotný název článku říká, budeme se věnovat na první pohled neškodnému pocitu, který však může být v mnoha případech projevem onemocnění, o kterém jedinec ani neví. Pokud i vy pravidelně trpíte pocitem na zvracení, určitě ho nepodceňujte, protože může být pro vás závažným problémem.
Obsah článku
Nevolnost – pocit na zvracení
Možná si řeknete, že na těchto pojmech není co vysvětlovat, ale opak je pravdou. Z medicínského hlediska se dají oba tyto pojmy exaktně definovat. Pocit na zvracení bychom mohli jinak pojmenovat i nausea nebo nevolnost. Zásadním rozdílem mezi nevolností a zvracením je to, že při nevolnosti jedinec ještě nezvrací, přičemž v konečném důsledku ani zvracet nemusí. Zvracení na druhé straně představuje neudržitelný a nekontrolovatelný reflex organismu, jehož následkem je vyloučení obsahu žaludku prostřednictvím úst.
Jak jsme již v úvodu článku zmínili, pocit na zvracení a samotné zvracení mohou být symptomy určitých zdravotních problémů. Charakteristickým znakem obou těchto problémů je i jejich výskyt nejen u dospělých jedinců, ale iu dětí. Tyto stavy jsou charakteristické zejména během těhotenství či u lidí, kteří se léčí na rakovinu chemoterapií. Jsou to nejčastěji situace, ve kterých se tyto pocity u lidí vyskytují.
Příčiny
Nevolnost, resp. pocit na zvracení, může jít ruku v ruce se samotným zvracením. Není však pravidlem, že nevolnost musí tímto způsobem i končit. Možná budou informace v následujících řádcích pro vás novinkou, ale pocit na zvracení může být projevem různých fyzických, ale i psychických problémů. Jaké jsou tedy hlavní příčiny nevolnosti? Mezi nejčastější příčiny pocitu na zvracení patří období prvního trimestru těhotenství, zranění či onemocnění. Typickým příkladem může být i otřes mozku.
Jaké jsou jiné časté příčiny nausey?
- emocionální stres
- otrava jídlem
- virová onemocnění
- vystavování se různým toxinům
- špatné trávení
- kinetóza (nevolnost nebo pocit na zvracení během cestování různými dopravními prostředky – trpí jí přibližně 5% cestujících)
- žlučové kameny
- různé pachy a vůně
- bakteriální infekce
- běžné onemocnění spojené s bolestmi hlavy či vysokou horečkou
Statisticky je prokázáno, že pocity na zvracení a zvracením trpí obecně děti mnohem více. Rádi bychom zdůraznili i pocit na zvracení během prvního trimestru těhotenství, což je běžným projevem hormonálních změn a změn v těle budoucí maminky. Nevolnost v důsledku těhotenství by měla ustát do druhého nebo třetího trimestru.
Příčiny u dětí
Mezi nejčastější příčiny pocitu na zvracení u dětí patří virové infekce a otrava jídlem. Kromě těchto nejčastějších příčin se u vašeho dítěte může objevit nevolnost iv důsledku jiných faktorů.
- přejídání
- vysoké horečky
- kašel
- intenzivní kinetóza
U velmi malých dětí můžeme o nevolnosti hovořit také jako o důsledku zablokovaných střev. Střeva mohou být zablokovány kvůli jiným problémům, ke kterým řadíme nádory, žlučové kameny, abnormální hrubnutí svalstva nebo pruh. Tyto problémy jsou však jen velmi málo frekventované, ale na druhé straně je vždy třeba brát v úvahu v případě hledání příčin nevolnosti.
Stálý pocit na zvracení
Pociťujete pravidelně pocity na zvracení nebo nevolnost? Možná netušíte, ale mohou za nimi stát chronické nebo dlouhodobé problémy týkající se vašeho žaludku. Pokud se nejedná o chronickou nevolnost, váš nepříjemný stav by měl ustát do odeznění onemocnění nebo okolnosti, která pocit na zvracení spustila. V opačném případě byste si měli dávat velký pozor, protože možná ani netušíte, jakým zdravotním problémem trpíte.
Stálý pocit na zvracení mohou spouštět různé intolerance vůči jídlu, k nimž patří celiakie či laktózová intolerance. Kromě toho může jedinec trpět i tzv. syndromem podrážděného střeva. Tento syndrom je dlouhodobým zdravotním problémům, který kromě pocitu na zvracení vyvolává tyto nepříjemné stavy:
- pocit na omdlení
- pálení žáhy
- samotné zvracení
Dalším chronickým problémem, který byste určitě neměli podceňovat je Kronovou choroba. Jde o zánětlivé onemocnění, které ve většině případů napadá vaše střeva. Na druhé straně mohou být postiženy i jiné vnitřní orgány trávicího traktu. Kronovou nemoc mohou lékaři diagnostikovat na základě příznaků, kterými jsou pocit na zvracení, bolesti, samotný akt zvracení či záněty.
Všechny problémy, jejichž projevem je i chronická nevolnost či stálý pocit na zvracení, mohou být doprovázeny i symptomy, jako zácpa, průjem či velké bolesti břicha. V každém případě, pokud zjistíte jakékoliv podezřelé příznaky, jako například pocit na zvracení, které mohou být projevem chronických onemocnění, navštivte lékaře, který vám určitě pomůže s léčbou. Čím dříve ho navštívíte, tím dříve se můžete vyléčit.
Pocit na zvracení po jídle – možná celiakie
Jak samotný nadpis napovídá, pokud pravidelně pociťujete nevolnost nebo nauseu po jídle, neměli byste tento zdravotní problém podceňovat. Příčin může být samozřejmě mnohem více, ale jednou z nejčastějších je onemocnění intolerance na lepek – celiakie. Vaše tělo vám pocitem na zvracení dává signál, že nepřijímá stravu, kterou konzumujete, a proto byste ji měli co nejdříve změnit a optimalizovat tak, aby byla střevy vstřebatelná. Příznakem celiakie kromě nevolnosti patří i pocit únavy, depresivní stavy, bolesti žaludku či jiné psychické potíže.
Po diagnostice celiakie je nutné nasadit tzv. bezlepkovou dietu, která má trvat po celý život. S léčbou vám pomůže odborník zvaný gastroenterolog.
Jaké jsou příčiny celiakie?
- genetické predispozice
- překonání určité infekce nebo onemocnění
- nástup puberty
- nadměrná zátěž organismu (např. těhotenství či porod)
Životní styl a poruchy příjmu potravy
Za pocitem na zvracení nemusí být žádné onemocnění. Spouštěčem nausey může být i váš životní styl. Příkladem může být nadměrná konzumace alkoholu. Alkohol může totiž poškodit vaše střeva, může reagovat se žaludeční kyselinou či dokonce může být zodpovědný za spuštění krvácení v trávicím traktu. Všechny tyto faktory mohou být příčinami zvracení či vaší nevolnosti.
Dalšími velmi nebezpečnými faktory odpovědnými za pocit na zvracení jsou tzv. poruchy příjmu potravy, mezi které řadíme bulimii a anorexii. Člověk trpící bulimií schválně zvrací potravu, kterou přijal. Osoba trpící anorexií na druhé straně trpí nevolností kvůli nadbytečné žaludeční kyselině a hladovce. Doporučujeme vám v takových případech navštívit lékaře.
Léčba nevolnosti
Výhodou samotné léčby nevolnosti je to, že můžete sami podstoupit určitá opatření, abyste tohoto problému zbavili. Léčit se tedy můžete i v pohodlí svého domova.
- konzumujte snadněji stravitelné jídla
- snažte se vyhýbat potravinám, které jsou příliš sladké, mastné, aromatické či smažené
- místo teplých nápojů požívejte studené
- vyhýbejte se jakékoliv aktivitě po konzumaci jídla
- dopřejte si sklenici zázvorového čaje
- jezte v menších, ale častějších dávkách
- snažte se pít pouze vodu , abyste zůstali hydratovaní, ale nepijte ji ve velkých doušcích
- vyhýbejte se tuhým jídlům (upřednostňujte řidší jídla)
- snažte se nebrat léky, které by mohly podráždit váš žaludek ještě víc (např. kortikosteroidy)
- pokud jste již zvraceli, vypijte rehydratační roztok, abyste doplnili úbytek elektrolytů
Pokud ,,samoléčba“ nepomáhá a pocit na zvracení přetrvává, navštivte lékaře, který vám bude klást otázky ohledně příznaků. Existuje také řada léků na předpis, které vám mohou pomoci zbavit se nevolnosti a zvracení. Mnohé z nich se mohou užívat i během těhotenství. Jde například o promethazin, difenhydramin, trimetobenzamidu a ondansetron.
Nejčastější otázky
Co způsobuje pocit na zvracení?
Tento nepříjemný stav může být způsoben nejen fyzickými, ale i psychickými faktory, ke kterým mohou patřit deprese či emocionální stres. Běžnou příčinou je otřes mozku či těhotenství. Více informací naleznete zejména pod nadpisem ,,Příčiny“.
Jak ho zastavit?
Pocit na zvracení je možné léčit v prostředí domova nebo léky. Samozřejmě, způsob léčby závisí také na tom, zda jedinec netrpí závažným onemocněním, které nevolnost doprovází. Více informací se dočtete pod nadpisem ,, Léčba nevolnosti „.
Což pomáhá při pocitu na zvracení?
Pomoci může změna životního stylu, správné stravování či eliminace léků, které takový pocit vyvolávají. Neváhejte si přečíst informace pod nadpisem ,,Léčba nevolnosti“.
Vybrané zdroje: