Zdraví máme jen jedno, a proto bychom měli dbát na to, abychom si ho zlepšení stavu. Dnešní doba nám nabízí velmi velké množství způsobů, jak tak můžeme udělat. Existují i alternativní způsoby, kterými můžeme přispět k našemu pevnému zdraví. Co tak zkusit terapii, kterou můžete vyzkoušet iu vás doma? Určitě jste už slyšeli o pojmu aromaterapie. Jde o pojem, který označuje alternativní metodu, jejímž prostřednictvím můžeme pozitivně ovlivnit náš organismus.
Obsah článku
Co je to aromaterapie?
Určitě jste už slyšeli o pojmu alternativní medicína, který je v dnešní době velmi často skloňovaný. Stále více lidí se začíná uchylovat k alternativním, respektive přírodním, způsobem léčby. To by mělo být cílem moderní medicíny. Aromaterapie představuje alternativní léčbu, která je charakteristická tím, že jedinec vdechuje těkavé rostlinné látky, které určitě znáte jako éterické oleje.
Výhodou aromaterapie nejsou jen příznivé účinky na náš organismus, ale i požitek, který z ní máme.
Původ aromaterapie
Co víme o minulosti této léčivé metody? Naši předkové už v 11. století dokázali najít účinný způsob, jak docílit pozitivní účinky aromaterapie na náš organismus. V tomto období poprvé můžeme hovořit o tzv. parní destilaci, jejímž prostřednictvím bylo možné získat éterické oleje z různých léčivých rostlin. Odezva nenechala na sebe dlouho čekat a už o nějakou dobu se tato přírodní léčba dostala do všech koutů světa. Aromaterapie je metoda, která je využívána lidmi po celém světě. Mohli bychom však říci, že je nejvíce využívaná v zemích jako Indie, Anglie, Francie nebo Spojené státy americké.
Aromaterapie a éterické oleje
Jak jsme již zmínili, aromaterapie je v podstatě založena na efektivním využívání blahodárných účinků éterických olejů, resp. těkavých rostlinných látek, na lidský organismus. Známe různé druhy éterických olejů, které bychom mohli rozdělit podle rostlin, resp. ovoce, ze kterého se získávají. V první řadě je aromaterapie prostřednictvím éterických olejů určená na pozitivní ovlivňování psychického zdraví. Mohli bychom tedy říci, že tato léčiva metoda má na naši psychiku terapeutický účinek.
Co byste měli vědět o aromaterapii a éterických olejích?
- Základem aromaterapie je léčba prostřednictvím vůní éterických olejů.
- Aroma, resp. vůně, je to, co pozitivně ovlivňuje vaše zdraví.
- Oblíbenost aromaterapie spočívá nejen v přírodní alternativě léčby, ale iv příjemné vůni.
- Co tak si dopřát příjemnou atmosféru či prostředí pomocí éterických olejů? Provoňte si místnost v bytě či domě a navoďte si skvělou náladu.
- Možná jste netušili, že s éterickými oleji se setkáte i pod názvy esenciální oleje či silice.
- Rádi bychom zdůraznili to, že pokud se chystáte pravidelně podstupovat tuto terapii, určitě využívejte pouze 100% oleje , které mají zaručený terapeutický účinek, potřebnou kvalitu a přitom v nich nenajdete žádné umělé složky.
- Pokud se chystáte zakoupit si éterické oleje, dbejte proto na správný výběr výrobce a zjistěte si předem jakými způsoby daný výrobce tyto éterické oleje připravuje.
Kde se můžeme setkat s éterickými oleji?
- hlavně při aromaterapii, které jsou založeny na principu inhalace – v přípravcích určených do aromalamp nebo difuzéru
- aromaterapeutické masáže
- v přípravcích určených do lázní
Éterické oleje oleje jsou využívány v aromaterapii k inhalaci, ošetření pokožky či masáže. Jak jsme již zmínili, využívejte pouze 100% oleje. Každý éterický olej se může pochlubit svou unikátní vůní, která je zodpovědná za pozitivní ovlivňování našeho psychického zdraví. Mimo jiné se blahodárné účinky esenciálních olejů promítají i v:
- eliminaci napětí
- odstraňování stresu či únavy
- antiseptických účincích
- bolestech hlavy
- pomoci při nevolnosti či nechutenství
Aromaterapie a její účinky
Možná jste o aromaterapii ještě neslyšeli nebo se ji chystáte poprvé vyzkoušet, ale jedno je jisté, a to, že po přečtení následujících řádků budete konkrétně vědět, co touto alternativní léčbou pro své tělo uděláte. Slyšeli jste už o pojmu synergie? Tento pojem je velmi důležitý pro aromaterapii. Nejpříznivější účinky na váš organismus dosáhnete správnou kombinací éterických olejů. Čili pokud správně namícháte tyto voňavé oleje, můžete si tak zajistit několikanásobný účinek této terapie. Existuje možnost vlastního namíchání olejů, avšak doporučuje se tuto činnost přenechat na odborníky, protože oni mají nejbohatší znalosti a zkušenosti co se týče přírodních látek obsažených v olejích.
V opačném případě by mohlo dojít k nežádoucím účinkům, kterým je například alergie. Pozitivních účinků aromaterapie na náš organismus je velmi mnoho, avšak mezi nejčastěji zmiňované patří:
- zlepšování nálady
- změna kognitivních stavů
- dodávání energie
- zkvalitnění spánku
Nemůžeme zapomenout ani na to, že aromaterapie může být skvělou volbou pro kombinaci s klasickou léčbou vyskytujících se onemocnění. Účinek aromaterapie se projevuje i v následujících oblastech.
1) Snižování stresu
Nejčastějším důvodem, který vede lidi k vyzkoušení aromaterapie, je snižování stresu, a to zejména kvůli tzv. relaxanty. Co jsou to relaxanty? Jde o aromatické sloučeniny z éterických olejů. Kromě toho jsou esenciální oleje výbornou volbou pro lidi, kteří se potřebují zbavit úzkostných stavů a kteří potřebují uvolnit svou mysl. Pokud vás tyto informace přesvědčily, zkuste sáhnout po oleji s aroma citrónu, levandule, bergamotu, máty peprné, ylang ylang či vetyveru. Některé výzkumy se přiklánějí k závěrům, že citronový olej má přímý vliv na odstraňování výbuchů hněvu či zlepšování nálady.
2) Přírodní antidepresivum
Pokud pociťujete úzkostné stavy či trpíte depresemi, vyzkoušejte příznivé účinky aromaterapeutické léčby a uvidíte jakým způsobem se vaše duševní zdraví zlepší. V žádném případě však nedoporučujeme spoléhat pouze na tuto formu léčby a určitě vyhledejte i odborníka, který vám nasadí i ověřené způsoby léčby. Co se týče éterických olejů v případě depresivních a úzkostných stavů, nejlepší výsledky dosahuje máta, levandule, heřmánek či jasmín.
3) Podpora paměti
Stále více starších lidí má v dnešní době problém se zapomínáním, které zapříčiňuje ztrátu nejen krátkodobých vzpomínek. Máme na mysli hlavně demenci a nepříjemnou Alzheimerovu chorobu. Alzheimerova choroba patří stále mezi nevyléčitelné onemocnění, avšak aromaterapií víme způsobit to, že průběh této nemoci se zpomalí. Kromě toho, pokud potřebujete přijmout velké množství informací, tak může být tato alternativní terapie vhodnou volbou, jak navýšit vaši paměťovou kapacitu. Zkuste sáhnout po oleji ze šalvěje muškátové.
4) Přísun energie
Možná i vy patříte k lidem, kteří se snaží zahnat krátkodobě únavu kávou či energetickými nápoji. Doporučujeme raději uchýlit se k zdravějším způsobem doplnění energie. Máme na mysli aromaterapii nebo fyzickou aktivitu. Možná jste netušili, ale éterické oleje jsou odpovědné za zvýšení cirkulace krve a nevýšenie energetické hladiny. Výhodou je i to, že se nemusíte obávat jakýchkoliv vedlejších účinků. Nejlepšími esenciálními oleji na doplnění energie jsou rozmarýn, skořice, šalvěj, jasmín, hřebíček, kardamon či pepř.
5) Zrychlování léčebného procesu
Dostáváme se k velmi důležitému vlivu aromaterapie, kterým je zrychlování léčebného procesu zejména co se týče hojení ran. Existují specifické éterické oleje, které nejen zrychlují hojení ran, ale pomáhají i při problémech kůže, ke kterým patří například ekzém či lupénka. Doporučujeme vyzkoušet zejména extrakty z levandule, měsíčku, rašeliny či šipky.
Aromaterapie a její procedury
Aromaterapie neboli metoda alternativní medicíny, je známá i tím, že ji můžete podstoupit prostřednictvím různých procedur. Známe 3 základní procedury, přičemž přidáme i jednu bonusovou, kterou můžete vyzkoušet i vy, pokud máte doma saunu.
- aromatická inhalace – Jde o nejčastější proceduru, která proslavila aromaterapickú léčbu. Inhalace, resp. vdechování, éterických olejů je skvělou metodou, jak pomoci svému zdraví. Postačí vám aromalampa nebo difuzér a samozřejmě nesmí chybět esenciální olej. Stačí, když do nádobky s vodou nakapete 3-8 kapek esenciálního oleje, resp. jeho směsí. Nezapomínejte ani na svíčku, kterou musíte zapálit. Zbývá vám už jen užívat si příjemnou vůni, která vznikne volným odpařováním aroma.
- aromamasáž – Další procedurou, kterou můžete v rámci aromaterapie podstoupit, je aromaterapeutická masáž nebo aromamasáž. Tato masáž funguje na principu ošetření celého těla od vlasů až po prsty na nohou prostřednictvím vonných olejů. Pokud preferujete tuto formu, neváhejte ji vyzkoušet.
- aromaterapeutický koupel – Pokud si rádi dopřejete příjemný lázeň, například perličková, zkuste do tohoto koupele přidat esenciální olej či jeho směsi. Tento koupel vám pomůže zrelaxovat a uklidnit se.
- éterické oleje v sauně – Věděli jste o tom, že aromaterapie lze praktikovat i v sauně? Postačí vám k tomu pár kapek esenciálního oleje, které můžete nakapat na látku, papírový kapesník či papír. Stačí už jen nechat kapky odpařit se. Kromě toho můžete éterické oleje přidat také do vody, kterou můžete nalít na horké kameny.
Často kladené otázky
Co je aromaterapie?
Aromaterapie představuje metodu alternativní medicíny založenou hlavně na inhalaci éterických olejů, čili výtažků z různých rostlin. Tato terapie ovlivňuje pozitivně hlavně na naše duševní zdraví. Snižuje stres, únavu, depresivní či úzkostné stavy av neposlední řadě podporuje paměť a zrychluje léčebné procesy zejména v oblasti hojení ran. Více informací se dozvíte v tomto článku pod nadpisem ,, Co je to aromaterapie? „.
Jak funguje?
Aromaterapie je založena na bázi uvolňování aromat z esenciálních, resp. éterických olejů, které ve většině případů inhalujeme neboli vdechujeme. Stačí si zajistit aromalampu nebo difuzér a éterické oleje, čili výtažky ze zdraví prospěšných rostlin. V případě aromatické inhalace stačí nakapat do nádobky s vodou aromalampy 3-8 kapek esenciálního oleje dle Vašeho výběru a zapálit svíčku. Pokud máte difuzér, stačí do Zbývá Vám už jen inhalovat odpařovala či ve vzduchu rozptýlenou aroma z esenciálních olejů.
Jak probíhá aromaterapie?
Aromaterapie může probíhat různými způsoby v závislosti na druhu procedury, kterou podstupujeme. Nejběžnějším způsobem je podstoupení domácí aromatické inhalace, která je založena na principu vdechování aroma vznikající z éterických olejů. Pokud si rádi dopřejete masáž, doporučujeme zkusit si tzv. aromamasáž, během které jsou využívány vonné oleje, které mají příznivý vliv na vaše tělo. Kromě toho si můžete dopřát i aromaterapeutický koupel či aromaterapii v sauně. Více informací se dozvíte pod nadpisem ,, Aromaterapie a její procedury „.
Aromaterapie – jak na to?
Nejběžnější procedurou aromaterapie je inhalace aromat z esenciálních olejů. Tuto proceduru můžete podstupovat kdykoliv iu vás doma. Stačí, pokud si zajistíte aromalampu nebo difuzér, výtažky z rostlin ve formě éterických olejů, vodu a zapálenou svíčku. Do nádobky na vrchní části aromalampy nalijte vodu, do které nakapejte 3-8 kapek esenciálního oleje. Množství kapek závisí na velikosti místnosti, kterou chcete rozvoní. Zapalte svíčku a oddávejte se příjemné atmosféře, vůni a příznivým účinkem hlavně na vaše duševní zdraví. Více informací naleznete pod nadpisem ,, Aromaterapie a její procedury „.
Vybrané zdroje: